| ALina_1717 a întrebat:

Stau intr-o dilema.Am facut dragoste ultima oara cam o saptamana, dar am folosit prezervativul(de fiecare data il folosim), trebuit sa-mi vina ciclu pe 8 dar deja e 10 si nimic.Azi dimineata am avut un pic de greata.Sinii mi se pare ca sau intarit, si merg des la WC. E posibil sa fiu insarcinata? mi-e frica...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general, prezervativul corect folosit are o siguranta foarte mare (99, 8%). Observi insa ca nu este 100%, asa ca o mica sansa de sarcina este. De altfel, aceasta mica sarcina este prezenta pe toata perioada activitatii sexuale.
Totusi, intarzierea este mica, nici macar testul de sarcina nu iti va arata daca esti sa nu insarcinata. Dupa 7 zile de intarziere (adica pe 16), va trebui sa faci un test de sarcina din prima urina de dimineata, test pe care sa-l repeti dupa inca 3 zile. Apoi, indiferent de rezultat, trebuie sa te duci la ginecolog.

2 răspunsuri:
| anaid a răspuns:

Pai cam astea sunt semnele dar consulta un ginecolog ca el stie mai bine.
Numai bine!

| BRoxana a răspuns:

Test de sarcine + vizita la ginecolog happy