| lalaliela a întrebat:

Stie careva cum se fac coditele acelea colorate? Am cautat intr-una, da' nimic. Please, un tutorial, ceva, sau daca stiti, explicati-mi si mie. Dau funda. Multumesc.
[gen asta]
http://1.bp.blogspot.com/......odite2.jpg

Răspuns Câştigător
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Mai bine rogi pe cineva să ţi'o facă. eu mi-am făcut'o singură dar am stat pe ea 3 ore şi mă dureau mâinile îngrozitorlaughing
Iei o şuviţă şi iei prima culoare care o vrei. faci un nod cât mai aproape de radăcină şi începi şi învârţi firul în jurul şuviţei... când vrei să schimbi culoarea legi noul fir de cel vechi si continui să învârţi în jurul şuviţei. iar cănd ajungi la capăt faci un nod normal happy

7 răspunsuri:
| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Si eu am incercat si dupa 10 minute mi-am pierdut rabdarea si am renuntat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal fac asa:
Iau o suvita destul de subtire de par, o impletesc in 3, o prind jos cu un elastic. Apoi aleg culorile din care vreau sa fac codita, le leg intre ele ca sa nu ma chinui in timp ce infasor pe codita impletita.
Leg un capat al atei de suvita mea impletita si incep sa rasucesc ata.big grin aproape de varfuri o legi si desfaci elasticul de par. poti sa pui si bilute daca vrei.
Si cum a zis Eluveitie, mai bine rogi pe cineva pentru ca dureaza ceva timp si s-ar putea sa te doara mana.:d
Sper ca ti-am fost de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legi 4 culori sau 3 la radacina suvitei iar apoi rasucestio culoare peste suvita si celelalte culori cam 3 cm apoi faci un nod normal si poti incepe cu un model de 2 culori adica de exemplu rosu si negru rasucitpeste suvita si culori iti va iesi un model in dungi iar alb rasucit singur iar peste el de jos in sus 2 lini ca la snururi iti va iesi cu x -uri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Daca mai esti interesata de coditele din ata, eu fac astfel de cozi colorate. Nu sunt scumpe si ies mult mai bine decat daca le faci singura. Eu cel putin singura nu am reusit sa imi fac. Coditele pot fi permanente sau detasabile. Daca vrei codite sau vrei sa iti dau mai multe detalii, da-mi un mail la codite.colorate@yahoo.com.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna eu fac coditze colorathe;; ...am invatat sa fac in grecia... daca ai fiii din succeva ti asi face gratis,,,, is foarte usor de facut

| Alexia_1745 a răspuns:

Uita-te si pe blogul meu, poate iti place una de acolo ;)
http://codite-ata-colorata.blogspot.com/

| CoditeColorate a răspuns:

Eu fac astfel de codite colorate de cativa ani, in Vama sau la festivaluri. Daca va intereseaza si sunteti din Bucuresti, va fac cu mare placere. Pentru mai multe detalii, va rog sa imi scrieti un mail, adresa mea este berde_ruxandra@yahoo.com O zi buna tuturor!