| BBbBbBBb a întrebat:

Stie careva cum se rezolva: tg 1grad*tg 2grade*...*tg 89 grade=? va rog mult chiar nu mi-a iesit(dau funda):X:X multumesc anticipat:*

Răspuns Câştigător
| goshty a răspuns:

Problema este foarte simpla. Ai in vedere ca tg89 il poti scrie ca tg(90-1), care este ctg1. Iar ctg 1 nu este altcinva decat 1 supra tg1. Procedezi in mod simlar cu tg2 si tg88=tg(90-2) etc si DECI, in felul asta, toti termenii din stanga lui tg45 se vor reduce cu cei din drepta lui tg45, iar tg45 este unu.

1 răspuns:
| goshty a răspuns:

Singura formula folosita mai complicata a fost: tg(90-x)=ctg x