| adrian_7273 a întrebat:

Stie cineva ce consecinte are chiulitul in masa adica toata clasa sau aproape toata clasa pleaca de la ora? ati facut asa ceva vreodata? ce s-a intamplat dupa?

28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de profesor sau de liceu. In mare: la prima abatere absente nemotivabile la toti plus lucrare la urmatoarea ora din ce ar fi trebuit sa se predea in ora la care ati chiulit. La a doua abatere: acelasi lucru plus avertisment/mustrare scrisa si anuntarea parintilor. La cea de-a treia, se ajunge edja la scaderea notei la purtare.
In definitiv e o abatere foarte grava si semnifica lipsa de respect pentru profesorul carevine la ora pentru voi.

| LiviuStefan a răspuns (pentru Brigaela):

Pai...La prima abatere este posibil sa ne scada un punct la purtare? Pe noi asa ne ameninta profesorii!

| Brigaela a răspuns (pentru LiviuStefan):

Da, de ce nu, mi se pare o idee excelenta, mai ales daca este prevazut in regulamentul scolii ca este interzis chiulitul in masa.

| Temmp0 a răspuns (pentru Brigaela):

Doamne da pesimista mai esti. Ai fost copil?

| Brigaela a răspuns (pentru Temmp0):

Da, dar eram un copil inteligent si niciodata nu am considerat ca trebuie sa ma iau dupa turma. Am preferat sa fiu non-conformista si sa gandesc cu mintea mea. Asa ca nu am chiulit si acum sunt mandra de asta.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Brigaela ti-a dat un raspuns perfect.

| viatadecacatt a răspuns:

Am facut asa de mai multe ori si a aflat directoarea cica ne scade la toata clasa nota la purtare.laughing
Draci nu-s-a intamplat nimic si drigintele ce sa mai zica saracu e obsinuit cu noi si toate tampeniile noastre.

| Mony_4137 a răspuns:

Doar o datahappy
ne-am ales cu o absenta nemotivata.

| DrunkShepp a răspuns:

Da colegii mai au facut asa ceva o data sau de mai multe ori si au primit toate clasa aproape nota 3 la materia respectiva si 3 pentru scazute la purtare.Colegii mei asta au patit de cateva ori oricum conteaza profesorul si liceul la care inveti dar e mai bine sa nu incercati pentru ca nu numai ca profesori va trateaza altfel dar si o sa aveti o surpriza neplacuta adica la urmatoarea sedinta o sa va anunte parinti.

| alinutzacodruta a răspuns:

Noi chiulim toata clasa saptamanal laughing... unii profesori sunt foarte de treaba si nu ne pun absente... iar altii...offff...nu s-a intamplat nimic rau pana acum... diriga ne-a certat putin .atat.tongue

| Gexu a răspuns:

Eu si cu colegii mei plecam in fiecare zi de la ultima ora! Nu vad ceva rau in astalaughing. Voi cand spuneti "vai o absenta nemotivata spuneti doar:tocilar" am si eu in clasa specimene din astea care spun nu plec, dar le convingem pana la urma
P. S. Multumesc pentru voturile cu "stupid" pe care o sa le primesc dar asta gandesc!

| Beatrice a răspuns:

Chiulul? in primul rand :
1.profesoara/profesorul se supara pe voi
2. te asculta si nu te ajuta deloc
3.Nu mai esti in ochii lui/ei
4.nu mai esti favorizat...
5. nu uita la 10 absente un pnct. scazut la purtare
Nu am patit-o pe pielea mea dar am colegi in clasa care faceau asa si mi-am dat seama

| Dianna a răspuns:

Bai, noi am facut asta de o groaza de ori la ore la care nici macar nu ne miscamlaughing.Si normal profa se suparape noi, morala, bla bla.si absenta pentru ca nu am fost la ora. Absenta simplu! atat.depinde si de cat de afurisit e profu/profa.noi am facut asta de o gramada de ori si nu am patit nimic.am chiului noi toti si de la ora directorului. laughing)...care era un tiran! Acum depinde de dispozitia profului din ziua respectiva laughing...Hai curaj si bafta smug!

| NU.Conteaza a răspuns:

Am facut si eu asta de cateva ori...si ca "pedeapsa" ne-a pus absenta nemotivabila la toti si am dat test a doua zilaughing

| alex2009 a răspuns:

Daca ai o diriga de treaba care nu pune absente poti sa mai chiulesti cel putin asa este diriga mea foarte de treaba si profi au chef de chiul da daca chiulesti singur cand aduni peste vreo suta de absente risti sa te bage in conisiliul profesoral

| buli a răspuns:

Acum depinde in ce clasa esti. Eu in a8-a chiuleam toata clasa de cele mai multe ori, ce se intampla: profesorul se ducea la directoare si nu pateam nimic (pentru ca am avut un diriginte super bun), dar daca ai un diriginte aiurea o sa iti puna absente si cam atat. Am mai chiulit si acum cateva saptamana de la o ora de franceza, profa e super rea, am primit doar o luuuunga morala din partea dirigintei. Nu prea cred ca o sa se intample ceva chiar asa de rau, totusi si ei au fost elevi si ei au chiulit! Spune-le asta.

| Adde_5455 a răspuns:

Deci eu am plecat cu colegii mei de vreo'mie de ori.Si nu am primit absenta! Decat diriga ca ce "nu stiti ca sunteti in urma cu materia ...se supara doamna de matematica.chatterbox".Si raspuns.:Nu au dreptul sa puna absenta daca nu este niciun copil in clasa.Deoarece nu au martor ca voi ati fi plecat.winking.asa ca succes.>big grin

| Miruna3094 a răspuns:

De obicei nu se pun absente daca, chiuleste toata clasa si mai ales daca nu este o oara foarte importanta(cred ca i-ar conveni si profului sa nu mai faca o oralaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are consecinte destul de grave: noi am facut- o toata clasa la ora de romana.Rezultatul:absente in rosu la toti, mustrari de la toti profii, plus ca a doua zi aflase tot liceul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti povestesc eu ce s-a intamplat...ni s-a spus sa plecam ca nu facem ora si toata lumea a zis:plecam, plecam nu stiu ce...si colegii mei cei "dragi", au zis ca pleaca si au plecat... dar multi dintre ei s-au intors... angrysi eu si alte cateva fete si cativa baieti am plecat acasa...si a doua zi ne trezim cu absenta nemotivata la engleza...foarte tare...nimic de zis... daca lipseste toata clasa, in mod normal nu are voie sa puna absente, dar mai intai, asigura-te ca, colegii tai nu se intorc si nu patesti ce am patit eu...si am uitat sa zic ca, bineinteles, colegii care s-au intors, i-au zis profesoarei ca noi am chiulit...deci fii atent sa nu patesti acelasi lucruwinking.

| Temmp0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omg... fix asta am patit acu 2 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai scadeti in ochii profesorilor.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teribilism si spirit de turma.ca ideea vine de la unul care in marea lui inteligenta vrea sa vada daca e urmat.si ceilalti din spirit de solidaritate chipurile.de ce? pentru a pirde timpul lui de predare si al nostru de pregatire.pentru a pierde o ora, pentru care am plecat la scoala sa beneficiem de ea, sa ne instruim, si cu care nu ne mai intalnim niciodata, fiindca ora aceea... S_A DUS.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine la scoala am chiuliut doar o ora la informatica si mi-a scazut nota la purtare cu 1 punct daimi bag pu! _@ ce c@c@t

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in a-8-a si in primul semestru am chiulit cu toti de la o ora de franceza care nu ne ajuta cu nimic doar ne stresa.Am avut si un,, motiv,, pentru chiul.Acesta era ca ora s-a mutat de joi vineri de si era tot ultima ora si am zis sa facem ca n-am auzit.Saptamana urmatoare a venit profa de franceza si a facut scandal si a venit cu dirgul care ne-a scris din ou orarul pe tabla si nu s-a intamplat nimic.Este adevarat ca dupa acea la urmatoarele 2-3 ore profa nu ne mai ajuta si batea apropouri da asta a fost... Oricum nu ma interesa!

| flavius1921 a răspuns:

In clasa 12-a aveam mai multe absente decat prezentelaughing nu se intampla nimic, cel putin in liceu, in generala se mai plangeau profii la diriga, dar in liceu plecam cam in fiecare zi, mai rameaneau cate 2, 3 tocilare

| Pop_Andreea_1999 a răspuns:

De obicei te exmatriculeaza. Funda!

| blooddth a răspuns:

Daca am plecat toti de la ora ce ne face?