| totElodia a întrebat:

Stie cineva in detaliu procesele cristalizarii veninului unei vipere cu corn?

3 răspunsuri:
| Andrei233 a răspuns:

Hmm,ai vreo afacere cu vipere? happy
Dupa ce extragi veninul, lichidul este purificat, pentru ca in jur de 75% din substanta pe care o elimina vipera este apa. Apoi, pentru pastrarea puritatii, trebuie sa cristalizezi veninul (si ajungem la intrebarea ta), trebuie pastrat la o temperatura constanta, cuprinsa intre 0 si minus 3 grade celsius.Calitatea veninului depinde in principal si de conditiile in care cresti vipera.

| totElodia explică (pentru Andrei233):

Nu, n-am nicio afacere cu vipere momentan. Sunt insa pasionata de reptile, in special de serpi, si mi-ar placea sa fac din asta un hobby, sau chiar un job. Oricum, se castiga extrem de bine din cresterea viperelor cu corn pentru venin, avand in vedere ca 1g de venin de vipera costa de 80 de ori cat 1 g de aur, ajungand chiar si pana la 2000 de euro ( exista cazuri in care unii producatori au cumparat veninul cu apx 3000 euro ). Practic am viitorul asigurat daca investesc ceva timp si bani ( cel putin 10000 E ). Sunt cazuri in care banii pe luna urca si pana la 50.000 E / luna, in cazul in care gasesti producatori farmaceutici ce platesc bine- 2000 E. Daca ai, de exemplu 100 de vipere, cu 1500 E g/ venin ( cea mai uzuala suma ) scoti 225.000 euro / an, adica aproape 19000 E/ luna, dar asta dupa primele 2, 3 luni.

| Andrei233 a răspuns (pentru totElodia):

Da.Corect.