| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva niste metode prin care m-as putea calma?

Răspuns Câştigător
| Seven07 a răspuns:

Cel mai simplu este sa iti impui tu insuti ca nu merita. Adica serios ce enerveaza cel mai des in om? Parerile negative, atitudinea negativa, comportamentul CELORLALTI. Omul este o fiinta incredibila, este capabil sa se ridice si sa trece peste propriile greseli, ba chiar sa le ignore, dar se agita la prima parere negativa, primul comportament ostil etc. din partea celorlalti. Ideea e simpla, nimeni nu merita sa iti distrugi sistemul nervos pentru el/ea. In primul rand esti responsabil de ceea ce faci tu, nu de ceea ce inteleg restul. In al doilea rand, o minte nervoasa e o minte inceata, furia ofera motivatie (masiva chiar) dar nu ofera finalitate, deci e posibil sa iei niste decezii al naibii de proaste. In al treilea rand, lasa "eroismele" si scenele de film gen "pun pe x pe primul loc", tu esti si vei fi prioritar pentru tine, si in momentul in care te enervezi pentru orice rahat debitat/facut de ceilalti te discreditezi pe tine. Totul sta in mintea ta, repet, cand ai o criza de nervi repeta-ti ca nu are sens, nu merita, si ca esti prea important pentru tine ca sa te lasi afectat. Ideea e simpla, si nu nu e egoism, dar daca nu iti pasa tie insuti de tine atunci cui?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

100,99, 98,97. - continua laughing
Sau poti sa te calmezi prin autosugestie dar cel mai important e sa constientizezi ca nervii nu te ajuta cu absolut nimic. Doar iti fac rau si te dezechilibreaza.

| Ƭᴇss a răspuns:

Eu arunc cu sageti de darts in poze cu oameni pe care nu ii suport ^^

| Violleta2022 a răspuns:

Da!
1. Du-te si da cu capul intr-un colt de casa, pana te calmezi
2. Ori, fa un dus rece!