| Alina_7937 a întrebat:

Stiti ceva de testul de bilingv? Adica o sa fie 60 de intrebari cu variante sau o sa fie structurat pe mai multe subiecte? Ca pe net gasesc cu mai multe subiecte si la clasa ne-a spus de 60 de intrebari...

1 răspuns:
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Eu am o carte pentru elevii care dau examenul de bilingv, iar acolo variantele sunt structurate pe mai multe subiecte. insa fiecare subiect este constituit dintr-un singur exercitiu, in total 5. la sub 1 in general ni se da un text pe care trebuie sa-l completam pe ici pe colo cu diverse cuvinte despre care credem ca s-ar potrivi contextului. la sub 2 trebuie sa alegi varianta corecta dintre doua cuvinte si sa-l tai pe cel gresit. la sub 3 trebuie sa pui verbele la timpul potrivit intr-un text. la sub 4 ti se da alt text si dedesubt cateva propoziti pe care sa le notezi cu true or false in functie de continutul paragrafului. si la sub 5 ti se dau niste propozitii si niste variante de raspuns dintre care sa alegi. acum nu stiu cat de bine este structurata cartea sau daca se va da exact asa. poate ca vor fi ceva exercitii mai schimbate, si alte cerinte, dar in principiu la proba scrisa ti se da gramatica doar, iar la oral din cate am inteles ori ti se pune o fotografie in fata pe care s-o comentezi liber, ori ti se da un text pe care sa-l citesti si niste intrebari la care sa raspunzi. repet nu stiu sigur daca asa este exact dar in principiu cam asa.