| คиค a întrebat:

Stiti cumva de ce e periculos firul de par de la caine sau de la pisica?
Am inteles ca este foarte periculos, dar nu inteleg logica.
Stiu multe persoane cu astfel de animalute de companie, care nu au nici o problema de sanatate din aceasta cauza.
P. S. Bichonii si Canichi nu naparlesc, si praul lor este pufos, nu aspru. Putinul par lasat de acestia ar putea fi periculos pentru stapan?

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

E foarte periculos in special parul scurt.
Cunosc un caz, despre o profesoara care obisnuia sa doarma cu cainele pe langa ea a inhalat cateva fire de par in timpul somnului, a facut un chist la plamani si a murit. De la aparitia chistului si pana cand a murit a facut multe tratamente, a stiut de la doctor cauza, dar fiind foarte atasata de animal, l-a lasat sa doarma mai departe in aceeasi camera.

| sorin a răspuns:

Intr-o oarecare masura, e mai periculos pentru cei alergici la parul de animale si bineinteles pentru copiii mici.

| georgiana a răspuns:

Daca nu sunt respectate regulile elementare de igiena, prin intermediul mainilor murdare te poti contamina, dar daca animalul tau este sanatos nu este nici o problema.

| iuliana_8416 a răspuns:

Iti zic eu sa nu iti ei pentru ca mama mea a patit-o a avut si caine si pisica si la 16ani a facut operatie operatia are 80de centrimetri doctori iau spus lui mami caci aveaun giem mare de par

Abh
| Abh a răspuns:

De la parul de animal poti face chist hidatic sau pulmonar, afectiuni care se rezolva doar prin interventie chirurgicala.

| g_7133 a răspuns:

E periculos. stiu pe cineva care din cauza parului de caine a facut chisturi pe ficat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura problema mai frecventa pe care o poate da parul de caine este alergia. Acest lucru se intampla totusi mai rar decat in cazul parului de pisica.

Alergia se poate manifesta prin mancarime a ochilor si pielii, rinoree (=curge nasul) sau, in forme mai serioase, prin astm. Daca nu exista nici unul din aceste motive medicale de ingrijorare, fetita poate foarte bine sa stea langa caine.

Prietenia si simtul de raspundere care apare in relatia om-animal are mare importanta educativa si psihologica.

| Tabii. a răspuns:

Parul de caine periculos?laughingeu am un bichon havanese cu, care dorm nas in nas si sunt sanatoasa fara nici o problematongue...