| Victoria a întrebat:

Stiti sa spuneti NU atunci cand e nevoie? Sau uneori, din considerente emotionale sau de alt tip, va calcati pe inima si spuneti DA?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Sunt genul care spune da uneori desi isi calca pe inima. Dar sunt si cazuri in care imi impun punctul de vedere. Depinde si de persoana aici.

6 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Pot sa spun Nu atunci cand ratiunea imi dicteaza ca asa trebuie sa spun, fara sa ranesc pe nimeni sau pe mine insami. Dar sunt situatii cand inima nu ma lasa si spun Da atunci cand poate am gandit sa spun Nu...in fata unui copil, a unui batran sau a unui bolnav.
Important este sa fim hotarati in alegerile noastre, dupa ce ne gandim bine inainte, tinand cont de noi si ceilalti.

| medgirl a răspuns:

Atunci cind trebuie sa spun NU, spun...insa depinde si de situatie, pentru ca uneori esti obligat de imprejurari sa spui DA...

| TabooR a răspuns:

Pai, spun NU cand este nevoie si DA spun cu toata gura, pentru ca este o alegera buna asta e treaba intre DA si NU bine depinde in ce intrebare si in ce, conversatie spui.big grin

| dulcik a răspuns:

Cand spun nu nu ramane nu ma mai intorc indiferent de ce persoana este.Nu imi place sa ma intorc ca de la ploiesti la bucuresti.Am zis nu si asa a ramas pentru ca daca dupa zic da o sa zica ca sunt o persoana usor de influentat

| teomoto a răspuns:

Ca spui-DA sau NU- inseamna ca ai luat o hotarire care trebuie bine chibzuita. Daca iti calci pe inima( asa cum spui tu) si spui DA asta inseamna ca faci un sacrificiu (care e foarte frumos)dar trebuie sa stii pentru cine si pentru ce faci asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider ca stiu sa spun NU atunci cand trebuie, dar inainte sa spun nu sau da ma gandesc bine, caci atunci cand spui ceva trebuie sa si ramana in acest fel.Nu sa te intorci dupa ce ai spus nu si sa spui da si invers.Cand i-ei o hotarare, te gandesti bine si apoi actionezihappy