| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca aici nu se pun teme dar eu am nevoie de o explicatie. Tema o fac singura dupa ce inteleg.
( e tema l eng)
Exercitiul zice : these sentences are incorrect.Find the mistakes and rewrite the sentences correctly.
si imi da
" 1. the advices she gave me were very good"
2...
3.

Eu nu inteleg ce trebuie sa fac in prima propozitie( daca inteleg la prima le fac eu pe urmatoarele). E un cuvant gresit? trebuie sa schimb ordinea?straight face nu'mi pot da seama.
Cine stie il rog fff frum sa imi explice ce trebuie sa fac. dupa aceea restul propozitiilor le fac sg.

va rogsad

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Nimeni nu stie engleza pe TPU?

Advice (=sfat, povata) nu are plural. Asta e greseala. Bafta la urmatoarele.

NNoname, i-am mai zis cuiva zilele trecute. Nu mai cereti sfaturi la engleza pe TPU, ca aici lumea va ingroapa.

13 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dupa enunt, in fiecare propozitie este o greseala pe care tu trebuie s-o gasesti si apoi sa rescrii propozitia CORECT.
Acuma...in propozitia pe care ai scris-o tu, nu mi se pare sa fie vreo greseala, dar engleza mea nu prea "stie" chichitze. Poate te ajuta mai bine cineva care stie engleza ca lumea.

| AndutzaAndu a răspuns:

Pai zice ca in prop sunt niste greseli si trebuie sa le scrii corect.Atat.pa pa

| Deny_8368 a răspuns:

Ce ai scris u acolo inseamna.

Aceste propoziţii sunt incorrecte.Fiind gresite rescrie propoziţiile corect.

sfaturi mi-a dat au fost foarte bune "...

nu vad nici o greseala

| anamariah a răspuns:

Fetita mea, daca ai bani de net, ar trebui sa faci si putina prega la engleza, nu crezi? nu de alta, da' ajuta in viatatongue

| username_4398 a răspuns:

Trebuie! "The advices which she geva me were very good!"lipseste which! Daca ceva intra pe googletranslate! Si fa! Ok papa sper sati ajute

| ndn a răspuns:

HepHap are dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie cumva
the advices that she gave me were very good?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu si eu sa traduc enuntul de aia intreb. ca nu gasesc greseala in prima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai sunt si "
we won the other team by three goals to two.
sau
he did a very funny joce and everyone burst out laughing.

Si mai am destule dar macar sa inteleg straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M'am gandit eu c trebuie ori that ori which.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cica vrei sa intelegi, dar scrii incontinuare propozitii. Invata sau daca nu vrei sa inveti, foloseste traducerea online, dar si acolo trebuie sa stii engleza ca sa reusesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oliana am scris doarece nu avea sens primahappy de aia am scris
daca vrei sa stii am 2 pagini intregihappy adica vreo 10 ex.
si exercitiul asta are 8 prop din care am scris doar 3.happy si pentru ca am inteles pe prima numai are rost sa se rasppunda la celelaltehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca este gresit cuvantul were, trebuia fell