| Animeforlifee9921 a întrebat:

Stiu ca se repeta intrebarea,desi mai am nevoie de cateva sfaturi.
Cred ca sufar de disforie de gen, deoarece nu prea ma mai simt bine cu stilul meu si cu personalitatea. In dulap am numai haine din alea prea girly pe care sunt nevoita sa le port pentru ca nu am altceva si nu ma simt implinita, simt ca toata lumea ma vorbeste de rau si ca sunt pusa intr-o lumina negativa oriunde as merge(de exemplu, am fost recent la un patinoar si nu prea stiu sa ma dau ca lumea, era un copil din asta de maxim 10 ani si s-a luat de mine pe motiv ca mai cazuse odata din cauza mea,ceea ce nu e adevarat,eu am patinat acolo pe margine in timp ce el patina in centru) si ma simt vinovata pentru tot,uneori ma intreb: "daca nu as fi spus aia/facut aia?", "daca altii poate ar fi fost fericiti daca nu eram eu acolo?", "pentru ce am fost facuta?"
Ma simt tomboy,cand eram mica chiar ca jucam cu masinute de jucarie si ma intrebam cum e sa fii baiat,sa ai muschi etc. As vrea sa merg la sala sa imi fac ceva muschi si sa imi iau haine baggy,desi ai mei nu sunt de acord:
"-mama,ar trebui sa imi iau si eu niste haine noi,niste pantaloni cargo si un tricou din ala "de sta ca pe gard"(cum zice mama)
-ee, ce haine, tine banii la ciorap, nu vezi ca ai dulapul plin?"
Chestia e ca am si eu un iubit, iar eu daca m-as face tomboy poate el nu ar mai vrea sa fie cu mine si poate m-as certa cu el.
Cum as putea sa imi scot ideea din cap ca "nu esti apreciata", "esti proasta" etc? Cum as putea sa ii conving pe ai mei sa ma lase sa fiu tomboy? Cum as putea sa nu imi mai pese de spun altii despre mine?

Răspuns Câştigător
| BlueSky14 a răspuns:

Sincer si eu sunt tomboy. Port pantaloni cargo, evazati, port si tricouri largi, pulovere largi, tenisi cu platforma, etc. Depinde si de varsta. Nu am iubit, dar am niste prietena care sunt la fel si nu au iubit. La scoala imi iau bully, dar nu pe seama vestimentatiei (oricum o sa ne bage uniforma foarte curand). Parintii mei nu au nici o treaba cu stilul meu. Am si haine girly in dulap, dar le port foarte rar si chestia asta o supara pe mama. Mereu imi zice: "Ai atatea haine frumoase si tie ti se pune capsa pe doua tricouri si niste pantaloni. Poarta si tu fuste, rochii, bluzite, etc." Fustele nu ma incanta prea mult pentru ca am numai din acelea mai mici (de la genunchi in sus) si nu sunt genul meu. Partea cu criticarea am avut o si eu. Prima data i-am spus mamei chestia asta. Apoi am contactat psihologul scolii ca sa pot face cateva sedinte. Dupa fiecare sedinta ma simteam altfel si m-a ajutat foarte mult! Acum nu ma mai critic si cand ma apuca iar, incerc sa ma relaxez. Ar trebui sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui ca stilul tau este diferit si ca nu iti mai place sa mai porti rochii, fuste, bluzite, etc. Pe iubitul tau nu cred ca l-ar supara. Ar trebui sa vorbesti si cu el ca sa clarificati lucrurile. Daca si el are acelasi gen de imbracaminte ca si tine, atunci nu va fi nici o problema. Mult noroc! Si incearca sa nu te mai critici. Tine-ma la curent (doar daca vrei).

11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Asa cum am mai spus, de ce nu mergi la psiholog?

| Animeforlifee9921 explică (pentru dullcat):

Merg,desi nu am curaj sa ii zic doamnei psiholog ca sunt cum sunt

| dullcat a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

De ce nu ai curaj?

| Animeforlifee9921 explică (pentru dullcat):

Imi e frica ca va avea o parere proasta despre mine si ca ii va spune dirigintei mele, pentru ca e prietena cu ea!

| dullcat a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Psihologii nu au voie sa vorbeasca despre oamenii care li se destainuie la sedinte, este imoral in ce priveste codul de etica si conduita profesionala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate nu știu cine este tomboy ăsta și nici girly ce înseamnă nu știu da ești Prea nu știu cum sa spun Prea Tofu adică moale asa jely

| Animeforlifee9921 explică (pentru anonim_4396):

Tomboy inseamna stilul baietos purtat de fete,fetele care se imbraca cu haine largi sau haine de la baieti,se tund ca baietii etc.
Girly inseamna tot stil de fata, dar fata aia care se imbraca numai in culori din astea cum ar fi roz, se imbraca mult in rochii si fuste, isi pun fundite in par etc.
Ai dreptate, chiar sunt tofu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Pai frate iartă ma ca întreb da ce ești frate? Baiat sau fata? Ca Ciudat frate situația ta sa mor.

| Animeforlifee9921 explică (pentru anonim_4396):

Fata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Aaa de asta ai zis girly in cazul asta eu sunt tofu.

Troluț:} îți iesea da ai fost prea evident mai încercă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Data vitoare când îl vezi pe copiul ăla la patinoar săi furi patinele să-te țină minte laughing))