| strazi1 a întrebat:

Sufar de o boala incurabila pe baza de miros,TRIMETHYLAMINURIA...
Voi ce ati face in locul meu? e aiurea ca nu poti avea viata sociala, prieteni.etc......nu prea are sens viata pentru mine... sfaturi va rog.

3 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Trimethylaminuria.
Este o maladie metabolica, din cauza careia individul, este incapabil de a produce in cantitati satisfacatoare, enzima flavin. Lipsa acestei enzime, face imposibila descompunerea unei substante gasita in marea majoritate a alimentelor, care cauzeaza un puternic miros de peste. Bolnavii emit un miros puternic de peste, acest lucru le afecteaza viata personala si profesionala. Nu exista tratament, dar bolnavii pot evita alimentele ce contin azot, sulf si choline. http://trymethylaminuriaromania.forumcommunity.net/? t=55594946

| ElenaSA a răspuns:

Da, ai o incercare dificila.http://en.wikipedia.org/wiki/Trimethylaminuria#Treatment
Incearca sa tii dieta. Poate ca lucrurile vor merge spre bine.

| strazi1 explică (pentru ElenaSA):

Nu merge, sunt deja de 3 ani vegan-vegetarian, alte sfaturi va rog.