| hellnight a întrebat:

Sulut acum o saptamana am pus o intrebare si am primit niste raspunsuri stupide sau m-ati corectat de atlanta am inteles am gresit dar pana la urma stie cineva de ce tate continente-le incep cu A (Ex: Asia, Africa, America, Antarctica, Antarctida) iar Europa este singurul continent cu E? (de asemenea a fost un continent care s-a scufundat (( Lemuria)) care nu avea A si vreau niste raspunzuri seriaose daca nu stii mai bine nu raspunzi

Răspuns Câştigător
| demonangel37 a răspuns:

happyca sper sa afli sunt foarte interesata si da europa a facut parte din imperiul pelasgic apoy s-a despartit si a luat numele de Europa intrebarea este de ce nu a luat numele tot ceva cu A si in E si app toate continentele te termina in a sau (ia) in afar de Europa sunt niste chesti mistice deci nu cred ca un prof de istorie o sa te lamureasca

3 răspunsuri:
| BicolorBell;x a răspuns:

Hey!
Intrebarea ta nu are un raspuns tocmai logic sau,, batut in cuie"
Fiecare continent isi are numele dintr'o istorie bine definita.Sunt formate din mai multe din mai multe state si in timpul razboaielor s'au formate aliante. Dupa ce s'au terminat razboaiele toate tarile au trebuie sa se uneasca pentru a trai in pace. Dupa cum stii, au fost alinate precum Antanta etc.Europa,continentul nostru, candva a fost o alianta pentru apararea unor drepturi.Mai apoi s-a transformat in continent.
De Lemuria nu stiu nimic...si sa iti mai spun ceva.Ai obs ca orasele din tara noastra sunt numite dupa numele fondatorilor sau dupa numele celor care au fqt ceva? poate fi si aceaste o explicatie. O sa il intreb si p profu de istorie... poate el stie ceva. Daca mai aflu ceva iti sp si tie.Chiar m'ai fqt f curiaoasalaughing

| elamit a răspuns:

Eu nu stiu dar tot iti raspund, nu toata lumea e asa de documentat(a).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun