| AntoniaFollowill a întrebat:

Sunt a 8a si la anul as vrea sa merg in Cantemir Voda, CNCV, am prieteni acolo si mi-au povestit destule, dar as vrea o parere si de alte persoane. mai ales despre profilul de stiinte sociale. si ca a 2-a varianta ar fi Hasdeu (am media 9.70-9.80 pana acum). FUNDA desigur.

1 răspuns:
| Cynthia13 a răspuns:

Salut! Eu sunt acum clasa a 9-a la profilul stiinte sociale, la Liceul Teoretic Alexandru Ioan Cuzahappy.
Ce pot spune despre acest profil:
-in primul rand nu dai bacu la matebig grin
-in clasa a 9-a se face Logica, in a 10-a Psihologie, in a 11-a Economie(da nu cu mate) si in a 12-a Filozofie
-dau teza la :romana,logica, engleza, geografie/istorie
-pe saptamana am 2 ore de mate, 4 ore de romana, 3 de engleza(+una optional), 2 ore de logica, 2 de geografie, 2 de istorie, 2 de TIC(partea buna e ca nu fac informatica), 2 ore de franceza,o ora de biologie,una de chimie,una de sport,una de desen,una de muzica, una de latina, 2 de fizica, si dirigentie.
-din clasa a 11-a nu se mai face fizica,chimie,biologie,matehappy
-la mate si la fizica materia e foarte simplificata fata de cea de la mate-info
-profilul de stiinte sociale e foarte bun pentru cei care nu prea,,suporta'' matematica,dar si pentru cei care se pricep la engleza
-ceea ce-mi place mie la acest profil este faptul ca nu dau teza la latina,ca si cei de la filologie.
-eu am vrut mereu la acest profil,dar si la liceul Cuza,si am intrat din prima optiune, cu media 8, 86(care mi-a scazut din cauza examenului la mate),oricum anul acesta mediile au crescut cu jumatate de punct fata de anul trecut, la foarte multe licee
Sa inveti foarte bine la scoala si sa dai tot ce ai mai bun la examenele pe care urmeaza sa le dai ca sa intri la liceul dorit de tine. Daca mai ai intrebari, nu ezita sa ma intrebi.Te voi ajuta cu cea mai mare placere.Succes!happy