| ___qpgm a întrebat:

Sunt anul 1 la upb, pe langa cele 35pct. de credit mai e vreo conditie pentru promovarea anului?
Si e vreo diferenta intre restanta si repetarea materiei?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Scrie in contract tot ce trebuie sa stii, inclusiv pe siteul facultatii.Restanta inseamna ca nu ai luat examenul si ai ocazia sa dai din nou examenul in toamna sau cand aveti voi sesiunile (aia normala plus cea pentru restante).Sa repeti materia inseamna si sa mergi la cursuri, la seminarii etc. din nou in anul urmator (de exemplu daca esti anul II, te duci la anul I) impreuna cu studentii mai mici, nu doar sa dai examenul.Incearca sa-ti dai totusi silinta, caci nu e asa de greu sa iei nota de trecere. Daca nu, fa macar un efort sa iei restantele, ca sa nu-ti complici existenta repetand materia sau chiar anul. Spor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Restanta inseamna ca dai doar examenul final odata.
repetarea materiei inseamna ca trebuie sa faci totul iar in anul urmator (seminarii, cursuri, examene etc )