| Tudoroo a întrebat:

Sunt clasa a 11 a,doresc să mă transfer de la liceul economic la alt liceu pe filologie, mi e frică de diferența la limba latină.
Mă poate ajuta cineva cu un model ceva?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Nimeni nu invață nimic nicioadată la limba latină. Dacă și se aprobă transferul, restul e formalitate.

Dacă chiar ești curios, ia manualele de latină la mânuță

2 răspunsuri:
| Lunyxoxo a răspuns:

Buna! eu tocmai m-am trasnferat de la economic (comert) la filo vara asta. Am dat diferente la: limba latina, engleza, muzica si desen. La toate vei avea 2 probe, scris si oral fiecare durand cam o ora. La latina sfatul meu este sa iti iei un profesor in particular si sa mergi la cateva ore. materia este grea si se da din GRAMATICA. da, ai si 2-3 legende de invatat, dar oralul cat si scrisul este alcatuit din 90% intrebari din gramatica. Poti lua manuale de pe net si sa inveti si din acelea. latina a fost cea mai grea din punctul meu de vedere si chiar trebuie sa te straduiesti putin. Intr-adevar, cei de la filo la ORA nu fac mai nimic, dar la diferente chiar trebuie sa stii cate ceva ca sa treci. Programa care trebuie sa o inveti o ai pe siteul scolii dorite cel mai probabil. La desen, DA, chiar desenezi si la muzica DA, chiar canti. Difera de la liceu la liceu dar cel putin eu prin asta am trecut. Mult success.

| Tudoroo explică:

Adică am nevoie de întrebările cela la oral