| Mmajah a întrebat:

Sunt clasa a 12-a, promovez la toate materiile înafara de lb romana unde am media 4, care este procedura mai departe, pot susține bacalaureatul că toți ceilalți sau îl dau in August?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Media generala NU s-a incheiat inca si nu se poate incheia pana nu sustii corijenta si iei nota de trecere a corijentei.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti corigent la o materie nu poti sustine bacalaureatul acum, deoarece n-ai absolvit inca.
Il vei putea sustine abia dupa ce reusesti la examenul de corigenta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, deoarece ai o corijenta si nu poti sa intri in BAC.
Intai inveti pe rupe ca sa iei note de trecere si sa treci corijenta, putand sa ti se incheie si media aceea, ca sa poti sustine BAC-ul in sesiunea din toamna.

| Mmajah explică (pentru Violleta2022):

Bun, eu la examenul de corigenta trebuie doar sa iau nota de trecere, nu mai contează nota cu care mi s-a încheiat media la finalul anului scolar, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mmajah):

Media generala NU s-a incheiat inca si nu se poate incheia pana nu sustii corijenta si iei nota de trecere a corijentei.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu poți sa intri in BAC dacă nu ai promovat la toate materiile. Trebuie sa îți dai corigența, sa înveți, rogi profesorul sa te mai asculte sa îți pună note cât să îți iasă media 5 si apoi poți sa dai BAC-ul