| Ciupercă_Sergiu_1994 a întrebat:

Sunt clasa a 8a și nu știu la ce profil sa mă duc. La mate info sau la stiinte sociale? As vrea răspunsuri de la cei care au fost la ambele profiluri.

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Salut! Eu am fost pe a 9a la st. sociale,acum sunt la mate-info.

La stiinte sociale se face ceva mai multa istorie,geografie,logica,engleza (primeam proiecte, dadeam teze la aceste materii +romana),insa era mai usor la matematica,fizica,chimie,biologie (depinde si de profesor).Mi se pare un profil lejer.

La mate-info facem multa mate,info,chimie,bio,fizica (materii de teze+romana),insa la istorie,geografie,engleza,logica ne dau teste chiar la inceput ca sa avem doua note,apoi ne cam lasa in pace (iar,depinde de profesor).

In concluzie, daca iti plac limbile straine, geografia, istoria, du-te la stiinte sociale(vezi ca acolo faci latina), daca iti place matematica si crezi ca te descurci cu chimia, fizica, biologia, du-te la mate-info.
#Sfat : daca alegi st.sociale,cauta st.sociale intensiv engleza (bilingv in cel mai rau caz, la bilingv faci istoria/geografia sua si uk, la intensiv nu) - daca alegi mate-info, alege mate-info intensiv informatica.

*http://cnprsv.ro/? page_id=28(st. sociale, bilingv engleza)
*http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/mateinfo.htm (mate info, intensiv info)

| AvalohAlyn a răspuns:

Stiinte sociale daca iti plac materiile precum istoria,geografie,psihologie,logica,filosofie,sociologie,economie,limba romana,engleza,franceza...

Si mate-info daca iti place fizica, chimia, matematica, biologia, informatica...

Teoretic e simplu de ales.
Eu sunt la filologie dupa ce am fost la stiintele naturii.
Alege in functie de ce materii iti plac cel mai mult si pe ce vrei sa te bazezi in viitor.
Bafta