| nadia_9152 a întrebat:

Sunt clasa a 9 a si nu m-am prea acomodat cu colegii cei noi, adica cu unii ma inteleg foarte cu bine cu baiaetii, cu fetele nu prea adica nu sunt respingatoare numai ca nu le prea dau atentie fetelor si unele chiar ma enerveaza majoritatea sunt parasute, culmea parasute destepete daca au ajuns in liceul ala, nu sunt tocilara, ma imbrac normal, sunt normala nu inteleg dc nu ma pot apropia de ele, mama zice ca fetele sunt invidioase pentru ca ai mei sunt bogati, mai intariti, sa zic asa in mod normal ar trebui sa stau cu fetele nu cu baietii ca sunt fata nu baiat.
Credeam ca imi voi face prietene multe, si o sa ies cu ele la un suc la o plimbare in parc, vreau intr-un fel sa imi fac prietene dar nu reusesc si nici nu imi place mie sa fac primul pas.

Răspuns Câştigător
| Dianne_9377 a răspuns:

Buna!
Eu cred ca ar trebui sa cauti o "veriga slaba" ca sa zic asa, adica o fata din cercul lor mai putin "parasuta" asa cum le'ai numit, si sa incerci sa te imprietenesti cu ea, poate te va introduce in cercul lor de prietene.
A doua varianta ar fi: ai putea sa incerci sa dai un fel de petrecere sau sa le inviti la un suc pe acele fete, sau poate sa le atragi atentia cumva... poate astfel vor accepta.
A treia varianta :ai pute sa iti faci prietene si din alte locuri.Ai putea de exemplu sa intri intr'un cerc de pictura,majorete(ceva de genul asta) si acolo sunt fete,sau sa te imprietenesti cu vecinele sau fetele de prin imprejurimile casei tale, sau sa-ti faci prietene si din alta clasa dar totusi de varsta ta.
Ai putea sa iti alegi doar o singura prietena, dar cel mai greu e sa o gasesti, apoi sa o testezi.
Ultima varianta, si cea mai "cumplita" este sa incerci sa te imprietenesti cu baietii. Stiu ca e destul de greu dar exista si astfel de fete.Ai grija ca ei sa fie de treaba. Poti sa iti alegi chiar si numai unul.Doar ca varianta asta poate avea si o parte rea:baieti ar putea sa fie de genul "macho" si sa "scurga" sentimentele si secretele tale pe internet sau sa le povesteasca si altora.
Sper ca ti'am fost de ajutor!
Sunt noua pe TPU, mi se pare ca esti de treaba!
Funda?

7 răspunsuri:
| LiveYourLife a răspuns:

Asa era si la mine la inceput dar cu timpul iti vei da seama ca nu sunt asa de rele pe cat le credeaiwinking

incearca sa te implici in mai multe proiecte ca banuiesc ca va dau profesorii si asa o sa le cunosti mai binewinking

| baby123 a răspuns:

Da asa sunt unele fete invidioase pe tine pentru ca tu ai ceva si ele nu. sau tu esti mai speciala. dar incearca sa intri in vorba cu unele fete care intr-adevar iti sunt prietene. chiar daca e una singura. vorbeste si cu celelalte. acestia suntem nu poti sa schimbi pe nimeni. TREBUIE SA EXISTE O COLEGA CARE TE ACCEPTA ASA CUM ESTI NU POT FI TOATE RELE.

| ganton a răspuns:

Pai te intelegi bine cu baetii ca esti c*rva. Tocmai de aia nu te plac fetele, ca esti prea c*rva. Logic nu?

| ganton a răspuns:

Nu omule, vorbesc serios.
Nu poate exista prietenie intre sexe opuse fara sa fie bazata pe ceva sexual.
Tu ai impresia ca te intelegi bine cu baietii ca aia stau in juru' tau ca poate asa, la o gluma, mai sugi un baston sau iti mai pune cineva mana pe cur.
Iar alea te evit pentru ca tu le ciordesti toata atentia; bine, nici alea n-or fi foarte departe de tine.

| EmmaSch a răspuns:

Stiu cum este. Cazurile noastre seamana mult. Incearca sa le ignori in primul rand apoi incearca sa te apropii de una care este cam cea mai populara si te vei integra. Sper. Daca nu, sa fii prietena cu baietii este foarte bine, de multe ori unele fete sunt invidioase pe cele care au ca prieteni buni baietii. Succes. funda puppy dog eyes?

| cισcσℓαтαﺕαєяαтα a răspuns:

Este de abia inceputul. Ai rabdare cu elehappy. Nici eu nu suport fetele din clasa mea. Prefer sa stau cu baietii decat cu ele!happy

Lasa`le in pace. oh go on Or sa vina ele la tine. Incearca sa le observi, vezi care este mai linistita, si fa`ti`o prietena!happy Macar una daca nu toate.

Bafta!happy

| nadia_9152 explică:

Ti-e necaz ca ti-am spus ca traiesti degeaba pe pamant?
Nu o lua personal laughing)