| Kleb a întrebat:

Sunt clasa a9a la profil tehnic, si colegii mei sunt extrem de neprietenosi ( fac absolut tot timpul glume pe seama mea, se iau de mine, rad de mine etc) Nu vreau sa ma transfer, nu vreau sa fac altceva decat profilul la care sunt acum..As vrea niste sfaturi sa i fac sa inceteze...Nu pot sa ma iau de ei, sunt mult mai scund ca majoritatea si mai slab sad Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| MadalinG99 a răspuns:

Ohh doamne, se intampla asta deoarece ai ajuns la un liceu probabil mai slab, cu o turma de oameni fara coloana vertebrala, adica tot felul de corijenti si repetenti. Rusinile romaniei si viitori tineri de 2 lei. Acele personaje cu tigara si cafeaua in gura, fara respect fata de profesori si cu glume de pe vremea lu' tataia. Sfatul meu este sa te transferi, sincer du-te tata la un liceu mai de doamne ajuta, gasesti sigur cu profilul asta dar la un liceu mai bun. Nu merita sa stai in stres pentru nimic in lume. Din ce stiu si mie in clasa a 9-a mi-a fost mai greu dar am inceput sa ma imprietenesc cu colegii... si acum regret terminarea liceului. Ar fi ok sa le spui, ok faceti anul asta glume cu mine ca de la anul' eu n-am sa mai fiu cu voi, poate asa se vor opri desi nu cred. Din ce vad generatiile devin din ce in ce mai proaste. Vine din urma o turma de copii tableta crescuti pe grupurile alea de pe Facebook unde se rade de orice lucru marunt si nimeni nu face ceva pozitiv. Imi pare rau pentru ca te simti discriminat, poti vorbi cu dirigintele si sa gasiti un o modalitate dar crede-ma este mai bine sa te transferi, cauta un liceu bun, obtine BAC-ul si incearca sa devii cineva. Stiu meseria de mecanic este banoasa, dar ai sa ai nevoie de facultate si poate vrei sa te transformi in inspector la RAR sau ceva mai ok. Din ce vad tu sigur esti genul ala care invata... fa-ti tata viata usoara nu ti-o manca alaturi de non-valori care se cred importante.

| Kleb explică (pentru MadalinG99):

Eu mi-as fi dorit sa raman pe acest profil doar pentru ca imi doream sa invat cat mai mult despre masini, ma pasinoneaza si nu prea am idee la ce m-as putea transfera.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Kleb):

Si mie imi plac masinile, dar poti invata mecanica si fara un liceu, cauta un liceu la care poti lua bac-ul, din ce judet esti?

| Kleb explică (pentru MadalinG99):

Putem discuta in privat? Ar fi mai usor

| MadalinG99 a răspuns (pentru Kleb):

Bineinteles, eu am fost in locul tau in gimnaziu unde nu ma intelegeam chiar ok cu, colegii, iar la liceu din clasa a 10-a am inceput sa fim prieteni nicidecum colegi, bine oamenii de la liceu au fost diferiti.

6 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Eu sunt de parere ca nu e bine sa te transferi, chiar daca restul iti zic asta.
Daca e sa ne gandim, sa te transferi inseamna sa fugi.
Si cu ce ramai tu din toata experienta asta? Ce inveti din ea?
Vei fugi toata viata cand se va lua cineva de tine?
Vei ajunge bataia de joc a tuturor?
Te vei ascunde in casa?
Ok, nu ar trebui sa se comporte asa dar nici tu nu trebuie sa fii slab. Nu trebuie sa te lasi calcat in picioare, indiferent ca sunt mai inalti sau cum or fi ei.
Trebuie sa fii capabil sa te impui in fata lor.
Eu zic sa ai rabdare sa vina vacanta de iarna. O sa treaca vacanta si nu o sa va mai vedeti 3 saptamani. Ei tot timpul asta vor uita de tine, vor uita comportamentul tau.
Tu cand te intorci din vacanta ai grija sa fii altfel.
Nu te baga in seama cu ei oricum, nu fi prea prietenos cu ei. Stai mai la distanta.
Daca cineva zice spre exemplu "Ce faci ba prostule" tu ii zici "Hai sictir ba animalule. Ma faci tu pe mine prost? Ia uite al dracu ce smecher e el!". Ar trebui sa ii cam inchzi gura cu asta dar daca zice "ce-ai zis ma?" sau ceva de genul asta faci un pas sau 2 spre el, stand intr-o pozitie usor amenintatoare si ii zici pe un ton ferm "Ba nu mai comenta, vezi-ti de treaba ta. Nu te mai baga in seama cu mine"
Tine mine, ai grija la pozitia corpului, tonul pe care vorbesti, si privirea big grin Lasa muschii fetei relaxati, doar fruntea usor incruntata. Privirea atintia fix spre el. Ai vazut cum se uita un pitbull?

| Kleb explică (pentru aimullah123):

Multumesc pentru sfaturi