| Ameliaa123 a întrebat:

Sunt cls a-V a si acum este o concurenta cine ia burse și cine nu, mama mea nici sa nu audă sa nu iau bursa și întrebarea mea este. Dacă am luat un 7 la bio și un 6 la mate dar în rest am numai 10 și 9 pot lua bursa de merit, cât mi-ar ieși media

1 răspuns:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Primul criteriu de acordare a bursei de merit în noul an școlar este dacă elevii din clasele specificate au media notelor mai mare sau egală cu 9, 50 și au media 10 la purtare, ori calificativul "foarte bine" la purtare la terminarea anului școlar anterior. De asemenea, bursa de merit nu se acordă (se suspendă) pentru luna în care un elev are mai mult de 10 absențe nemotivate.

Nouatatea în anul școlar 2024-2025 este bursa de reziliență, care se acordă elevilor cu media notelor de la nota 7 în sus, până la pragul de acordare pentru bursa de merit, 9, 50. Vor primi bursă de merit și bursă de reziliență, în total, 30% dintre elevii unei clase. Dacă vor fi situații în care numărul elevilor cu medii cel puțin egale cu nota 9.50 este mai mare de 30% din colectivul clasei, atunci „lista va fi extinsă pentru a-i cuprinde și pe aceștia". Prin excepție, dacă vor fi clase în care elevii care îndeplinesc criteriile de acordare a burselor de merit și reziliență nu reprezintă cumulat un procent de 30% din efectivul clasei, aceste burse se pot acorda și unui procent mai mic de 30%.

https://www.digi24.ro/......ii-2900893