| GnnAndra a întrebat:

Sunt confuza! Nu stiu ce vreau pentru viitorul meu. Ce vreau sa fiu pe viitor, sa imi asigur viitorul dar sa imi multumesc si familia.Prima data vroiam sa ma fac psiholog pentru ca imi place sa ajut insa mama nu a fost de acord. A zis ca nu o castig mult din asta. Apoi m-am gandit la farmacie, imi place chimia si biologia si este si un venit destul de marisor, iar mama era de acord.Insa intr-o zi, mergand la farmacie m-am uitat la femeia de acolo si ma gandeam daca asta e ceea ce imi doresc sa fiu.Sa fac toata viata mea! Si nu. Nu e ce vreau eu de la viata! Acum nici nu mai stiu ce as putea sa fac. Aveam planuit sa merg la biologie-chimie, sa fac facultatea de medicina si apoi etc. Dar acum sunt data peste cap. Mi-am dat seama ca eu ma pricep cel mai bine la arta.Muzica,actorie si dans insa mama nu ar fi niciodata de acord cu asa ceva si in plus nu castigi bine din asta! Ce credeti ca ar trebui sa fac pentru viitorul meu? Ce meserii mai stiti? Ce meserii v-ar place si de ce? Va multumesc mult ca ma ajutati big hug kiss

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Pai, indiferent de ce ar zice parintii tai, consider ca trebuie sa faci ceea ce-ti place si la care te pricepi cel mai bine.Intr-o zi, parintii tai nu vor mai fi, asa ca trebuie sa te gandesti la o meserie de viitor, din care sa ai si profit, dar si satisfactii personale (eh, greu sa le ai pe amandoua!tongue). Indubitabil, trebuie sa iei in calcul si opinia parintilor, ei sunt trecuti prin viata si stiu cu ce se mananca toate astea, dar nu astfel incat sa faci o facultate si sa practici o meserie care tie nu-ti place deloc, doar pentru ca ei ti-au spus s-o faci! Mama mea este un bun exemplu. Isi dorea sa devina dansatoare de balet, sa plece in Franta si sa se angajeze acolo la un teatru. Dar mama ei nu a lasat-o, a amenintat-o ca n-o lasa niciodata sa mai calce in casa si sa-si vada tatal (care era paralizat la pat), a batut-o zdravan si a fortat-o practic sa urmeze o scoala de asistente. Urmarea? A trait toata viata printre bolnavi tristi si fara speranta, a vazut numai moarte si putini stropi de bucurie cand unul se ducea acasa pe propriile picioare. N-a reusit niciodata sa-si indeplineasca visul... acum, nu cred ca regreta, pentru ca ne are pe noi, familia, cea pe care probabil nu ar fi avut-o daca isi urma visul, dar implinita in totalitate n-a fost niciodata... concluzia: fa asa cum crezi tu ca e mai bine! Succes!

27 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Cea mai buna meserie e aia in care poti sa faci ce iti place dar si sa fei un salariu bun.Atlfel spus:"Imbini utilul cu placutul"
Decizia iti aprtine spre ce domeniu te vei indrepta insa ai grija sa fie un domeniu de viitor pentru a nu avea surprize neplacute mai tarziu

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa faci ceva sa iti placa tie, medicina e o optiune destul de buna daca iti place sa ajuti oamenii, dar decizia trebuie sa fie a ta.

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Ce meserii mi-ar place? Pai cam ce iti place si tie psiholog, actrita, cantareata, dansatoare sau avocata.

Nu stiu acum depinde si de ce iti place sa faci, nu fa ce vrea mama ta daca tu simti ca nu iti doresti aia, sa gasiti ceva ce sa iti placa si tie si ei, trebuie sa aveti o meserie in comun dar mai ales trebuie tie sa iti placa, pentru ca tu o sa faci aia si ce-a ce ii facut doar ca sa fie facut nu e bine, trebuie sa pui si suflet in ce-a ce faci si sa ai motivatie.

Succes in alegere! :* :* :*

| EUSIATIT a răspuns:

De fapt tu vrei sa facu ce ti place sau,, banii.cit de multi? da e adevarat ca ei sunt importanti dra cred ca nu o sa gasesti nimic sa ti placa daca doresti salariuffffff mare, CE meserie este platita la m\noi cu bani multi? aaaaa cea de parlamentar dar nu e o meserie.si nu stii daca ajungi acolo si cit vei sta. 4 ani e suficient sa furi si tu ca ceilalti si sa ai spatele asigurat

| mami a răspuns:

Psiholog si punct.
sa studiezi si in limba straina in faculta si sa urmezi in acelasi timp si cursurile limbii respective ca sa ai si diploma in acest sens
ti se cere la angajare in ue (engleza germana )
acolo duc lipsa mare de psihologi si sunt ffff bine platiti

| GnnAndra explică:

Va multumesc mult big hug

| GnnAndra explică:

Sigur ca poti Laura sa-mi dai id-ul tau. Si multumesc de raspuns. Nu numai tie ci tuturor >big grin

| octavianpas a răspuns:

Am o prietena farmacista din Bucuresti.De 8 ani este in colaborare cu o firma americana. A castigat in acesti 8 ani cat ar fi trebuit sa munceasca in farmacie 120 de ani.Eu am terminat psihologia si am o vechime in invatamant de 21 de ani si am 1400 lei salariu.Colaborez si eu cu aceasta firma si in viitorul apropiat vreau sa renunt la invatamant.Mentionez ca sunt titulara si am gradul 1.

| radu75 a răspuns:

Daca ti place chimia si biologia, ar fi bine sa ti alegi sa fii chimista. Nu exista nici o industrie, nici un domeniu(alimentar, incaltaminte, armata s. a. m. d) care sa nu aiba un chimist, orice laborator de analize de ex are cel putin un chimista si se castiga f. Bine. Ar mai fi si IT. Cu astea doua nu ramai fara servici niciodata, meserii de viitor.

| aisha01eu a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Numai ca la mine e foarte grea alegere: Ase sau medicina. Imi plac ambele si sunt o multime de avantaje si dezavantaje. E bine sa mergi la bio-chimie si eu sunt la fel pentru ca faci din toate materiile catede putin. Am colegi care de la bio-chimie se vor duce la drept, limbi straine, ase, medicina, arhitectura deci profilul ales este unul bun, parerea mea. Totusi nu alege mate-info decat daca iti place neaparat matematica sin informatica (nu e chiar asa de usor, eu am facut 2 ani de mate-info si am plecat). Poti sa dai la medicina, dar e mult de invatat, insa e un serviciu sigur. Farmacie nu, pentru ca nu cred ca vrei sa vinzi medicamente toata viata (sunt 5 ani de facultate si mananci chimie pe paine). Iar cu artele nu stiu ce sa spun. Trebuie sa ai talent si "relatii" in mod special. O idee buna ar fi geografia turismului, poti lucra in turism si e interesant. Sau poti deveni profesoara de biologie sau chimie, dar nu cred ca este o varianta buna. Mult succes!

| ♫♥laurik♥♫ a răspuns:

Eu spun ca ar trebui sa alegi meseria care te atrage in mod special. Daca pe tine te atrage biologia-chimia asta ar trebui sa alegi. Parintii dau cele mai folositoare sfaturi dar eu sunt de parere ca nu ei trebuie sa iti conduca viata.Asta nu inseamna ca nu trebuie sa ii asculti. Succes in alegeri!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi eu as vrea sa ma fac psiholog :X asta este tot ceea ce imi doresc in acest moment :X
La inceput vroiam sa ma fac arhitect deoarece imi place mult sa desenez etc dar dupa am zis ca vreau profesoara de romana ca imi place romana insa cand vad ce nebunie este acum nu mai vreau si de apr 2 ani m-am gandit la psiholog si cred ca asta o sa vreau ca imi place ff mult si ajut oamenii si sa le dau sfaturi:X
:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti da la arhitectura.
Ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am trecut prin aceeasi problema ca si tine. La inceput vroiam sa ma fac cercetatoare, sa plec in Africa, sa studiez animalele etc. Dar ai mei mi-au spus ca la noi nu se plateste bine cercetarea. Apoi, fiind influentata de televizor, in special de MTV, am vrut sa ma fac cantareata sau actrita, dar nu aveam voce si nici nu ma vedeam jucand roluri pe scena in fata atator oameni. In sfarsit, m-am gandit la multe meserii, am incercat sa lucrez in multe locuri, doar pentru a-mi da seama ce vreau, ce mi se potriveste. De fiecare data cand ma angajam undeva, ceva in interiorul meu imi spunea ca nu asta e ceea ce-mi trebuie, ca nu asta trebuie sa fac. Multe joburi am pierdut din cauza acestui gand.Ai mei imi spuneau ca nu sunt responsabila, ca traiesc pe alta lume. Dar mie mi se pare cea mai mare prostie sa-ti irosesti cei mai buni ani ai tai, facand ceva ce nu-ti place. De aceea trebuie sa te gandesti foarte bine ce meserie vrei sa-ti alegi, pentrua nu te trezi la un moment dat ca ti-ai irosit atata timp facand ceva doar pentru ca se castiga bine, pentru ca asa cred parintii tai ca e mai bine pentru tine, sau mai stiu eu ce. Tu stii cel mai bine ce e bine pentru tine, dar pentru asta trebuie sa-ti asculti acea voce interioara care te indruma spre ce cauti. In final mia-m gasit si eu ceea ce cautam si acum ma apuc de treaba. Asa ca mult succes si nu te lasa influentata de ce spun unii si altii. Asculta-te pe tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In viata nu o sa faci mereu doar ce iti place asa ca e mai bine sa fii practica, gandeste-te la o meserie care sa iti aduca bani mai multi pentru ca la urma urmei doar banii conteaza.Eu sunt in ultimul an la stiinte economice si am ajuns aici pentru ca asa si-au dorit parintii mei dar nu imi pare rau pentru ca atunci cand am inceput sa lucrez in domeniu am realizat ca imi place ceea ce fac.Deci nu ai de unde sa stii ce iti place sau nu pana nu o sa lucrezi efectiv in domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci ceea ce iti place si te simti bine... ceea ce iti dicteaza inima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Si eu sunt la fel de confuza. Si dupa ce am citit tot in acest forum mi-am dat seama ca nu sunt singura. Am studiat arhitectura timp de trei si m-am lasat. Acum ma gandesc sa ma duc pe psiho. Dar am o vaga impresie ca nu este foarte bine platita meseria. Imi place desenul tehnic, artistic si oameni, imi place sa ajut sa descopar lucruri noi. Ma simt ciudat sa nu stiu ce vreau de la viata mea cand plac atatea lucruri si cand ma cred in stare sa le fac daca le-as studia. Desi inima mea imi spune sa fac psiho... creierul imi spune ca nu o sa ajung nici unde cu inima. Mate si fizica nu sunt chiar puctele mele forte in whatsoever way. Din puctul meu de vedere lasand la o parte visele si inima. ar trebui sa fac o facultate rapida de 3 ani nu 6 si sa fac bani din asta. totusi traim intr-o lume care se duce incetul cu incetul de rapa si fara manipulare, pile si spaga nu se ajunge prea departe. Dar sa o fac in asa fel incat sa pot pune capul pe perna si sa dorm... Eu zic ca nu exista asa ceva. orice job va avea un coboras si un urcus, bune vs rele. Dar eu cred ca o sa ma duc la psihologie si o voi termina. In cazul meu. inima castiga. Si sper ca daca ajung in alta tara sa mai am energia sa-mi continui facultatea de arhitectura sau macar sa lucru ca intern intr-un atelier. poate reusesc sa le impaclaughing LOL

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu doar ca la mine parinti nu au nimic dee spus in aceasta privinta spun ca eu trebuie sa aleg asta ca sa nu regret mai tarziu ca am ales un lucru p care il detest eu chic sa vb cu parinti tai si descoperati talentele de ex ai zis ca te pricepi la arta desen etc din asta se castiga spontan de mult daca te pricepi la arta mergi la un club de arta eu fac asta si la inceput credeam ca nu imi va fi de folos dar de la clubul acela a pornit totul acum am lucul 1 pe europa la un desen succes in ce vrei sa faci:X:XX

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu doar ca la mine parinti nu au nimic dee spus in aceasta privinta spun ca eu trebuie sa aleg asta ca sa nu regret mai tarziu ca am ales un lucru p care il detest eu sik sa vb cu parinti tai si descoperati talentele de ex ai zis ca te pricepi la arta desen etc din asta se castiga spontan de mult daca te pricepi la arta mergi la un club de arta eu fac asta si la inceput credeam ca nu imi va fi de folos dar de la clubul acela a pornit totul acum am lucul 1 pe europa la un desen succes in ce vrei sa faci:X:XX

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SA nu te duci unde iti place doar pentru ca parintii nu te lasa este cea mai mare prostie pe care ai putea sa o faci.Peste cativa ani ei nu o sa mai gandeasca asa si o sa accepte.Trebuie sa te gandesti asa:ce ma relaxeaza? ce ma face fericita? cand simt ca sunt trista ce imi place sa fac ca sa imi revin? la ce ma gandesc cu placere? de ce chestie nu m-as putea plictisi? eu, spre exemplu: m-as uita la filme si desene japoneze incontinuu, as citi orice despre japonia, as desena anime, as face montaje de film, as jonglahappy, as reproduce sunete muzicale(pentru ca am ureche muzicala aproape perfecta), as gati deserturi, as studia engleza. uite astea sunt unele din pasiunile mele. Faza e ca ecat si tine inca nu stiu unde vreau sa ma duc! Nici sa nu aud de facultatile astea super naspa gen AS si studii economice! Mai bine jonglez la circ decat sa fac munca de birou! Crede-ma! Orice ai face nu alege munca de birou! Pana acum nu stiu daca am talent sau nu la desen si uneori chiar cred ca nu am--> deci desenator nu stiu daca este posibil.nici arhitect pentru ca nu vreau sa am o slujba asa statica.La regie film se intra foarte greu si trebuie sa fii toba de carte.Trebuie sa citesti f mult, ceea ce nu ma incanta.La conservator nu pot sa ma duc pentru ca stiu doar un pic de pian.trebuia de mult sa stiu macar un instrument avand in vedere ca deja sunt a 10-a.La turism nu vreau sa ma duc pentru ca toata lumea se duce acolo si chiar nu am nicio tangenta cu aceasta facultate. Dreptul nu imi place, nici medicina.La litere nu vreau sa ma duc pentru ca nu imi place romana, dar imi place engleza, insa nici la limba nu vreau pentru ca in afara de profesor nu prea mai ai ce sa iesi de acolo. Poate traducator, dar la fel.Mai bine m-as sinucide decat sa stau la birou! PLus ca e al naibii de plictisitor! Incepand cu anul asta ma duc la Stev. poate imi descopam vreun talent la actorie. Daca nu.este exclusa si asta. Politie nu, pentru ca urasc istoria.Chimie,fizica si alte stiinte exacte no way! Nu am nicio treaba cu astea.Vezi tu, pasiunile mele pentru japoneza, muzica, desene etc, sunt chestii la care sunt buna cat de cat si as putea sa ma perfectionez, dar nu se pot materializa intr-o facultate.Cat as vrea sa existe facultatea de anime! SUnt multe pasiuni, dar care nu se leaga intre ele prin prea multe chestii, fiind din domenii diferite.Si eu am nevoie de ajutor.As vrea sa mai vorbim pe mess daca se poate. Pot cumva sa iti dau un mesaj privat cu idul meu? Laura, Focsani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Assi vrea sa devin si eeu in fotbalist pe mine ma lasa mani si tat dar nu pot n-am sprijin finaciara si n-am unde sa ma duc daca careva ma poate ajuta stiu eu cu la ceva echipa sa pot intra asi arata lumi intregi ca sunt un nou xavi sau un nou fabregas dar n-am cum nu pot sunt la tara si nu pot sa fac asta insa eu visez ca scopul meu in viata sa fie fotb alul si daca voi deveni fotbalist si in liga a 4 rominesca asi arata ca nu degeaba mise spune in sal ronaldo viteza mea e una identica cu a lui rinaldo si totusi am doar 14 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa devii in viiitor actrita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna eu ma numesc Ionela si imi place meseria de actrita.Problema este ca nu stiu ce iti trebuie sa ajungi actrita.Adica limbi straine etc ce trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnisoara, faceti intai ceea ce trebuie: continuati studiile pentru o cariera.
Analizand situatia celor ce au reusit, veti vedea ca ei au facut o cariera de familie. Adica ce profesii domina in familia dvs? In viitor, acest lucru v-ar inlesni o asociere cu rudele dvs pentru a crea un grup solid de lucru? Pentru a va sustine unii pe altii?
Apoi, ceea ce va place! Ganditi-va ca familia nu v-ar mai putea sustine financiar. Cum veti mai continua? S-ar putea sa aveti nevoie de sustinere un timp si dupa terminarea studiilor.
Pe urma ar trebui sa fiti realista!
De ce este nevoie cel mai mult pe piata jobb-urilor acum? Inspirati-va!

Va doresc, intuitie!
Ela

| Gregorian a răspuns:

Alege o meserie care iti place cel mai mult si incearca sa progrezi ca sa devii cel/cea mai bun(a) in domeniul respectiv.Astfel se pot obtine performatentele financiare dorite(desigur, in limita domeniului).

| lavynycutzika a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa iti alegi o meserie pe care sa o practici cu drag, si sa nu faci ce iti spune mama ta.Acum gandeste-te si tu daca o sa te iei dupa mama ta si o sa ajungi sa practici o meserie si ai sa-ti dai seama ca nu e deloc ceea ce iti doresti uh ai sa suferi toata viata.Cel putin daca faci ce vrei uh ai sa stii ca a fost alegerea ta si nu a mamei tale.Pana la urma e viata ta si faci ce vrei cu ea. Sper ca ti-am fost de folos:d:d:d

| dave a răspuns:

Ca sa imi spun si eu parerea, va voi da cateva exemple de meserii de viitor la care m-am gandit: prima data visam sa devin baschetbalist de NBA pana la varsta cand am realizat ca este un obiectiv cu standarde foarte ridicate si greu de atins asa ca m-am atasat de Fotbalul AMERICAN, in ciuda faptului ca si azi continui sa practic baschetul. Sunt in clasa a 12-a in prejma bacului si a alegerii unei facultati si m-am tot gandit oare ce-ar fi mai bine pentru mine. M-am gandit:Ba mi-ar placea mult de tot sa devin actor ca si asa arat beton si irezistibil si cu memoria stau bine dar nu cred ca o sa-mi fie prea bine prin romania cu meseria asta, doar daca ies in strainatate si mai ales in state. Mmm atunci hai sa vedem aaa aaaahhh da stiu. Arta 3D modeling si animatie pe calculator. Suuuper asta imi place si cred ca m-as pricepe plus ca se castiga bine si se cauta artisti 3D. Asa ca am inceput sa studiez cat de cat arta 3d si cu ce se mananca, am downloadat diferite programe cum ar fi Blender 3D, 3D-Max, Maya etc, am inceput sa lucrez sa fac proiecte ba chiar mi-au iesit unele chiar foarte bine mai ales modeling dar si un pic din animatie pana cand mi-am dat seama ca nici asta n-o sa ma prea ajute in Romania. M-am tot interesat de facultati sau locuri de munca in domeniul asta dar Neaaa nimic just bullshit on Google. A mai trecut un timp si mi-am dat seama ca menirea mea daca ii pot spune asa si daca nu ma insel este aceea de a canta si a canta intr-o trupa Rockwinking stiu sa cant la chitara asa ca mi-am cules cativa baieti si in prezent facem decat repetitii pana cand va aparea mos craciun cu finantarea facilitatilor. Din asta se poate castiga binisor chiar si in romania din nou daca ai pile. Ce-o sa fac eu? O sa fac pe prostu' laughing NOT. glumesc, Doamne, normal ca glumesc. Voi face inscrierea la facultatea de muzica din cadrul universitatii oradea. Daca ma ajuta Domnul poate reusesc sa fac doua specializari in cei 4 ani. la canto si interpretare muzicala + sa intru la fara taxa. Momentan stiu ce-o sa ma fac cand o sa fiu mare Rockstarwinking BETON haaa? Succes cu ale voastrewinking aici Dave