| andreea06134 a întrebat:

Sunt fata si persoana pe care o iubesc este tot fata, am o iubita.
Eu am 14 ani iar ea 16 si suntem un cuplu de 6 luni. Ne iubim foarte mult si vedem un viitor impreuna dar familiile noastre nu stiu si suntem sigure ca ei nu vor fi de acord cu noi. Sunt constienta ca daca raman cu ea o sa ma îndepărtez de familia mea, dar eu sunt super ok cu ei, nu am avut niciodata probleme. Stiu insa, ca daca ma despart de ea, ii voi distruge viata, pentru ca ea spune ca nu poate fara mine si "tu sau nimeni" este vorba ei preferata. Nu vreau sa o distrug pe ea, pentru ca totusi o iubesc si vreau ceva cu ea, insa nu vreau nici sa ii pierd pe cei dragi.
Ea mai are o sora mai mare si un frate mai mic, cu sora ei nu prea se intelege, insa cu fratele ei se intelege foarte bine si din fericire am ajuns si eu sa il cunosc, este un copil asa de bun si sufletist, n-as vrea sa-l vad trist ca si pierde sora. Parintii ei sunt mai rai si nu prea le ofera afectiune, de aceea ei nu prea ii pasa de ce o sa se intample.
Si eu am un fratior mai mic, pe care il iubesc cel mai mult pe lumea asta, si chiar nu vreau sa-l parasesc... Am nevoie de sfaturi, va rog!❤️

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Relatiile de prietenie intre fetite sunt normale, ca doar asa se leaga toate prieteniile.
Nu, nu sunteti un cuplu de iubite ci doar de prietene, de copile, de fetite!
Tu nu ai pic de discrenamant odata ce vorbesti de "vazut un viitor impreuna" cand habar nu ai ce inseamna o relatie de cuplu, o relatie de casatorie samd.
Eu spun sa nu arunci vorbe pe care nu le intelegi inca sensul, fa bine si termina-ti scoala generala, invata pentru evaluarea nationala si lasa parintii sa te educe, ca ai lacune foarte mari.
Traieste-ti copilaria si lasa visele de om mare, ca mai ai multe de invatat si inteles, pana sa ajungi acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Drame in dragoste homosexuala la 14 ani?
cum ar fi sa mai cresti si mai vezi pe urma cum merge lucrurile?

| Miruna333 a răspuns:

Sunteti micute, vedeti peste ani cum evolueaza relatia si daca este ceva cu adevarat serios. Relatii de genul sunt mereu in liceu si rar ajung la ceva mai mult pentru ca inca sunteti copii. Cine va iubeste cu adevarat, va sta langa voi si va va accepta. Daca nu, e clar ca acele persoane nu va merita. Concentra-ti-va pe prezent si mai putin pe viitor, el vine oricum

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Stiu insa, ca daca ma despart de ea, ii voi distruge viata, pentru ca ea spune ca nu poate fara mine si, "tu sau nimeni" este vorba ei preferata."
Of, of! Hormoneala asta!
Relațiile există între un băiat și o fată. Fetele nu pot fi "iubite" unele cu altele, e anormal.
Puteți fi prietene, dar să fiți "iubite" nu există.

| Rina888 a răspuns:

Nu baga in seama pe cei care spun ca nu poti avea o iubita. Normal ca poti iubi o fata si poti fi impreuna cu ea, dovada este chiar faptul ca o iubesti pe fata cu care esti impreuna!
As zice insa sa nu mai pui atata presiune pe voi si pe viitor. O sa cresteti si lucrurile o sa se rezolve cu timpul.
Am avut si eu prieteni homosexuali in adolescenta, ai caror parinti au aflat mai devreme sau mai tarziu.
Nu a fost mereu usor pentru ei, nu a avut niciunul parte de parinti intelegatori. Dar parintii tot parinti sunt si vor fi pana la urma deschisi sa te iubeasca. Am fost acolo pentru ei de la 14-15 ani pana pe la 19 cand m-am mutat din oras, si am auzit de multe certuri chiar urate. Dar acum pe la 25 mai toti au o relatie functionala cu parintii.
Eu zic sa va traiti copilaria, sa experimentati iubirea adolescentina, si sa incercati sa nu dramatizati excesiv. Viata e lunga si se poate intampla orice!