| alienkros a întrebat:

Sunt foarte suparat! Eu iau note bune 9/10 cea mai mica nota am mea a fot 8. Dar acum nu stiu ce s-a intamplat cu mine.Am 8 la mate 8 la fizica si ai mei sunt suparati pentru ca alun trecut am avut 9.96 si acum sper la un 9.80.Si maine dau teza la romana si mi-e tare frica... Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.
Mda, stiu cum e. Si eu cand am trecut la liceu am luat 6-7-8 la chimie, si 5, 6 la fizica. Si in rest numai 10. M-am straduit mai mult la fizica si am reusit sa iau si un 10 si un 9. La chimie am avut prof tampit si nu am reusit sa imi cresc media.
In primul rand, nu te mai stresa in privinta notelor. Daca esti mereu ingrijorat ca 'o dai in bara', atunci nu te vei putea concentra. Si, pana la urma, notele sunt doar niste cifre, nimic mai mult.
Cum ce sa faci la teza la romana? Mergi frumusel la scoala, si cand ai foaia in fata scrii ce stii. Iti folosesti imaginatia, si scrii comentariile, argumentarile sau ce va da, rezolvi exercitiile. Daca dai tot ce poti si te straduiesti ca fi ok. Gandeste-te ca la tine in clasa sunt altii care poate scriu 3 randuri (cu tot cu nume si data) la teza. Deci tu esti muuuuult mai pregatit decat ei.

Relax, si bucura-te de anii de scoalawinking!
Succes la teza!

3 răspunsuri:
| Lalaloveu a răspuns:

Pai de ce ai note asa mici? Poate te gandesti tot timpul la altceva? Sau ceva iti distrage atentia? Ai inceput sa stai mai mult pe Net? Gandeste-te poate e de la astea si eu am avut o perioada din asta si a fost din cauza unui joc de pe net care ma jucam intruna si toata ziua eram cu gandul acolo. Poate te gandesti prea mult la ceva...

| dDow a răspuns:

Sincer sa fiu pe langa mine ai note bune, eu. 5-6-7. rolling on the floor... si in rest mai rar un 8! Asa am si eu un baiat in clasa care, acum in clasa a 8-a s-a cam stricat cu invatatura! Incearca sa te concentrezi pe activitatile scolare! Ceva iti atrage atentia! Stiu si eu cum e ca in clasele mai mici eram de 10 dar, nu mam prea mai tinut! Dar sa nu te dai batut! :*

| R1e2b3e4c5a6 a răspuns:

Nu fi stresat. Invata ca sa iti repari mediile si ai posibilitatea de a termina cu 10. Si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine. pana acum am avut numai 9 si 10 dar anul asta am luat doi de 8 I don't want to see. Acum ma straduiesc la acele materii mai mult ca sa repar mediile, dar asta nu inseamna ca pe celelalte le las mai prejos.winking Bafta! happy