| pwp a întrebat:

Sunt foarte suparata! 2 dintre prietenele mele s-au certat din cauza mea.eu stateam cu una dintre ele la poarta(I) si a zis ceva urat despre cealalta(A) si eu ia-m zis lui A ce a zis I despre ea.si A s-a certat foarte tare cu I, iar I s-a certat apoi cu mine, ca cica eu am mintit-o pe A ca sa numai fie ele prietene.Acum I e suparata pe mine si pe A, iar A e suparata pe ea insasi ca s-a certat prea tare cu I. iar eu sunt tot pe mine suparata ca ia-m zis lui A ce a zis I despre ea. daca eu nu ii ziceam nu ne mai certam! voi cine credeti ca e vinovat?

eu?

I? sau

A?

sau daca suntem toate spune-ti in ce masura.

Dati-mi va rog niste sfaturi cum am putea sa ne impacam.Va rog foarte mult!

Răspuns Câştigător
| spyceygirl a răspuns:

Nu are rost sa iti psun ca tu esti vinovata, pentru ca sunt sigura ca singura ti-ai dat seama, constiinta ta iti spune asta, din cate vad sunteti 3 prietene, intalniti-va toate si spuneti tot adevarul pe fata, fiecare sa isi recunoasca vina, pentru ca pana la urma nu esti doar tu vinovata, toate ati participat la aceasta "cearta" care sincer.nu e cearta, nu va mai parati una alteia, stiu ca e mia greu cand usnteti 3, decat 2 prietene, dar dincontra su mai faceti diferente intre una si cealalta, tu-marul discordiei(e o glumita) incearca sa ai sentinente de prietenie egale fata de celelalte prietene ale tale
acum un sfat ep viitor, caci sigur o sa mai intampinati astfel de situatii, cand va aflati doar 2, una e in alta parte, si una dintyre voi doua incepe sa o barfeasca pe cealalta:tu spune-i celeilalte sa inceteze dicutia ca nu este frumos cand cealalta(a3a fata) nu este de fata, mai bine sa ii spui sa ii spuna fata in fatahappy

bafta!

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Tu eşti vinovată, pentru că de la tine a pornit tot. Când eşti într-o relaţie strânsă de prietenie cu alte două persoane. Ce îţi spune una rămâne între tine şi ea ce îţi spune alta rămâne între alta şi tine. Nu spui mai departe. Pentru că altfel aici se ajunge. Tu eşti cea mai vinovată. Prima fată ţi-a spus ca unei prietene şi tu te-ai dus şi i-ai spus celeilalte. Nu e corect. În locul lui I nu aş mai avea încredere în tine. Cere-ţi iertare faţă de ele. Baftă!

| anad a răspuns:

Toate trei sunteti vinovate ca nu stiti sa fiti prietene adevarate! Mai mult, tu si I! In loc sa o ajute pe A, daca intr-adevar avea ceva in neregula, I o barfeste, culmea, cu o alta prietena! Colac peste pupaza, tu, in loc sa o opresti, duci, bine mersi, barfa mai departe! Tie ti-ar fi placut sa-ti faca asa ceva una din ele? Ar fi bine sa va maturizati si sa va ajutati, nu sa va barfiti! Ar trebui sa va intalniti toate trei si sa-i cereti scuze lui A!

| ☆♥spery♥☆ a răspuns:

Bună! Îmi pare rău, dar tu porți cea mai mare parte din vină pentru că nu trebuia să îi spui lui A ceea ce a spus I de ea. Cere-ți scuze și roagă-le ca atunci când sunteți numai două fete (indiferent care) să nu o mai bârfiți pe cealaltă! Să vă țineți părerile personale pentru voi. Nimeni nu se nimte bine când îi spui în față că este așa și pe dincolo, fiecare are calități și defecte dar nu trebuie să le dăm pe față! Succes! Promite-le fetelor că nu vei mai face așa ceva!

| sanda_5697 a răspuns:

Pai tu nu trebuia sai spui ce a spus de ia, ca sa pornit o cearta intre voi si pe urma ele n-o sa ai aiba incredere in tine.ca umbli cu vorba eu cred ca si tu ai putina vina incearca sa vb cu amandoua si cereti scuze si poate te inteleg de ce ai facut asta.