| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte timida si inchisa in mine,nu comunic foarte mult, imi fac greu prieteni si as dori sa schimb asta..Imi puteti da un sfat cum? multumesc

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu eram timid,timid cu draci(cum spun eu)Sfatu meu,decat sa intri in anturaje,si sa faci ceea ce am facut euhappy Mai bine stai asa cum esti, timida ceva pur, ceva ce nu multi pot sa 'atinga' happy cand eram timid, atrageam fetele... radeau, faceau semne catre mine laughing eu ma inroseam tot.Acum... daca vad o tipa ca se uita la mine, zambesc la ea, si ii raspund cu aceias moneda.Era parca mai dragut cand ma imbujoram laughing acum treaba ta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Miruna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, stii vorba aia. Prietenii te schimba. Ceea ce spun eu sa faci e sa te integrezi intr-un grup mai mare de prieteni cu care cu siguranta vei putea comunica mult mai liber. Am o colega in clasa care este ca tine. Mereu timida, abia daca vorbeste si la ore, nu este in stare sa prezinte un referat din cauza timiditatii. M-am dus la ea, m-am imprietenit si usor, usor a inceput sa se poarte mai normal.
Nu ma intelege gresit, nu iti zic sa te integrezi intr-un grup din ala de prieteni brutal sau mai stiu eu cum, ceva pe masura ta dar comunicativ care te va putea schimba in bine, nu in rau.
Bafta si succes in continuare. Sper ca ti-am fost de folos.

| Ammizzu a răspuns:

Incearca de fiecare data cand vezi pe cineva cu care ai o mica legatura sa il intrebi diverse lucuri despre lucurile pe care le stii despre el sau despre lucurile pe care le aveti in comun.