| anonim_4396 a întrebat:

Sunt grasa am 87 kg si 1'73 m. vreau sa slabesc ma puteti ajuta?

11 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Nu te fac grasa! dar intr-adevar, comparativ cu inaltimea ar trebui sa mai slabesti cam pana la 80 de kg si totul ar fi perfect zic eu. thinking

| Corina a răspuns:

Nu stiu cum ai putea slabi, dat daca afli anunta-ma si pe mine, caci ma intereseaza si pe mine subiectul. Bafta!

| Ana-Maria94 a răspuns:

Deci la inaltimea ta ar trebui sa ai 63 kg...Si eu am avut mereu probleme cu greutatea tin regimuri din clasa a3a si m-au ajutat.Cand am inceput am slabit 12 kg.incearca sa nu combini mancarea sa renunti la paine alba la dulciuri prajeli si sucuri cu acid.Nu manca dupa ora 6 cel tarziu si bea multa apa, daca ai posibilitatea fa si spor pe bicicleta iesi cu rolele.Adevaru este ca m-am ingrasat inapoi dupa 3 ani de zile pentru ca am fost plecat in Grecia si acolo nu am putut sa ma abtin, nu am pus toate kg inpoi, dar se observa ca m-am ingrasat.Acum am inceput sa am probleme cu greutatea si am fost la endovrinolog unde mi-a dat un regim destu de stict cu care am slabit intr-o luna 5 kg.Credem stiu cum te simti sunt in aceiasi situatie nu te descuraja.bafta A da, daca vrei sa-ti dau regimul lasa-mi un mesaj si ti-l postez aici la intrebarea asta. te pup

| Spintecatorul a răspuns:

Intrebarea e pusa anonima iar primul raspuns tot la fel. Ea intreaba si ea raspunde. laughing

| Ady_9137 a răspuns:

Pai, cateva sfaturi simple dar utile:
1.Respecta strict cele 3 mese ale zilei
2. Fa sport cam 1 ora pe zi
3.Reduci cate putin cate putin din mancare pana simti ca nu mai ai nevoie de asa multa
4. Faci un sport:vei si slabi, te vei si inalta.
Sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mi se pare ca esti deloc grasa! Greutatea ta este perfecta! Daca vrei sa slabesti bea ceaiuri de la farmacie sau dule la sala de fitness! Sau alearga!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Implinesc 15 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum poate spune cineva ca la 15 ani si1. 73m, 87 kg sunt perfecte?! Tind sa cred, cum a mai spus cineva, ca ti-ai raspuns singura... oricum nu are rost sa te minti...greutatea ideala pentru tine e de 56kg.Eu ti-as accepta 10 in plus, dar tot raman 21 kg de care trebuie sa scapi.Asa ca eu ti-as recomanda 3 mese pricipale pe zi +2 gustari.La cele principale consuma carne slaba(peste, pui, vita preparate la gratar, cuptor sau plita electrica, dar fara ulei)+salata de cruditati, iar la gustari cate un fruct, iaurt, un suc natural facut in casa; exclude prajeli, dulciuri, painea alba, sucurile acidulate.La asta trebuie sa mai adaugi 2 ore de sport zilnic, una dimineata, una seara chiar daca doar te plimbi.La mine a functionat.Mereu am avut intre 48 si 50 kg pana la 19 ani, cand m-am mutat in alta tara.Am 1.70m.Am ajuns intr-un an sa cantaresc 82 de kg. M-am ingrasat cate putin pana am vazut 82 la cantar. Abia atunci m-am alarmat si am zis ca trebuie sa fac ceva.Am consultat un nutritionist si in 7 luni am slabit 24 de kg. E fffff important ca dupa aceste 7 luni nu am inceput sa mananc iar prost. Mi-am schimbat obiceiurile.Si acum, dupa 5 ani, cantaresc tot 58 kg.Vara ajung pana la 55, iarna ma ingras un pic, dar nu am depasit 58.Incearca si tu! Vei vedea ca incet-incet vei arata tot mai bine si te vei simti mult mai bine. Spor la treaba!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ha-ha-ha! Am raspuns tot anonim si eu(tocmai inainte). Sunt Ramo, dar nu am fost acceptata in grup, incahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi cer scuze, sunt Ramohappy...nu am fost acceptata in grup inca.Eu sunt anonima de mai sus

| dienusha a răspuns:

Nu spui câţi ani ai. Oricum, stai mai bine ca mine (1, 73 m şi 92... *sniff*). Diete sunt berechet pe net, însă sunt de părere că, oricâţi ani ai avea, nu trebuie să te înhami la o dietă restrictivă, ci să mănânci din toate pentru a avea un aport echilibrat de nutrienţi. Eu am slăbit, dar am pus la loc pentru că nu mi-am controlat poftele după ce am pus punct dietei. Şi, deşi o să-ţi dai ochii peste cap, sportul ajută enorm! Eu şi acum sunt leneşa care trebuie mituită ca să se dea jos pe canapea, dar vreau să-ţi spun că NU am văzut nicio schimbare în corpul meu până nu m-am apucat de sport. Lejeruţ, la început, aerobic (cardio) la sală de 2 ori pe săptămână. După 3 săptămâni, muşchii stăteau deja altfel pe mine şi arătam mult mai bine cu cam acelaşi număr de kilograme. Da, transpiram ca un pig, da, abia mă puteam îndoi pe-o parte şi pe alta din cauza gabaritului, da, dintr-o serie de 8 repetări, porneam abia la a 2-a şi sfârşeam la a 6-a pentru că simţeam că MOR. Dar a meritat! Cu trei semne de exclamare! Plus că-ţi recapeţi mobilitatea câte-un pic, câte-un pic, cu fiecare şedinţă la sală. Dacă nu te simţi în largul tău, mai ia o prietenă cu tine! Dacă nu vrei nici aşa, măcar la aparate mergi! Nu forţă, nu greutăţi, dar pentru început e bună bicicleta, stepperul, banda de alergat. Eu recomand însă aerobicul. Slăbeşti uniform, pielea arată demenţial iar tu, deşi cu un sfert de oră înainte de şedinţă n-ai fi ieşit din casă pentru nimic în lume, după aerobic ai să simţi că pluteşti (cu toate 87 kg ale tale) şi ai să fii plină de energie (deşi obosită fizic). E o senzaţie demenţială. Înainte să-ţi mai cauţi vreun motiv să nu o faci (pentru că şi eu făceam la fel), îţi mai spun că am aproape 23 de ani şi până la vârsta asta nu am făcut NICIUN fel de sport. La şcoală am fost mereu scutită, am probleme cu genunchii şi cu spatele şi probleme de echilibru. De aceea, când merg la sală nu mă forţez ci exersez atât cât să mă simt eu confortabil. Cât despre dietă, ţi-am spus. Priveşte în tine, şi spune-ţi la ce alimente nu ai putea renunţa (de tipul carne, lapte, fructe, nu ciocolată sau McDon!) apoiu caută-ţi o dietă potrivită pentru tine (nu trebuie să fii tristă că eşti la dietă). Dacă nu ştii de unde să începi, caută de ex. dieta Scarsdale sau regimul Montignac. Sunt 2 dintre dietele sănătoase care îmi vin acum în cap. Iar ca un ultim sfat: nu încerca să slăbeşti mult. Am slăbit eu 6 kg în 5 zile cât am stat în spital (deci de nevoie), pe care le-am pus înapoi dublu şi de la care m-am ales cu nişte vergeturi oribile pe tot corpul - sunt o zebră happy ). Propune-ţi să slăbeşti 5 kg pe lună. Nu mai mult. Dacă se întâmplă să slăbeşti mai mult, foarte bine, felicitări. Dar tu încearcă să slăbeşti 1 kg pe săptămână. Nici nu ştii când trece timpul şi tu te vei modela frumos, fără vergeturi roşii pe burtă, coapse, fese, sâni şi fără piele spânzurândă. Spui că trebuie să treacă 4 luni până să vezi ceva? O să treacă mai puţin. Şi oricum, nu cred că te-ai îngrăşat atât într-o săptămână. Trebuie să-i dai timp organismului să se adapteze. Nu ştii când o să treacă timpul şi, dacă nu ai făcut ceva ca să slăbeşti în acest timp, după 4 luni vei avea tot 87 kg şi nefericită.
Şi, mai important decât tot ce ţi-am spus până acum: iubeşte-te pe tine însăţi! În mod sigur ai cel puţin un atu de care eşti mândră (ochi, buze, păr, o pereche de sâni trăsnet! happy ). Pune-te în valoare şi camuflează cu stil părţile corpului pe care le modelezi, pentru ca atunci când vei fi slăbit să te dezvălui toată şi lumea să spună wow! happy
Acum recitesc ce-am scris şi-mi dau un pumn în cap. Ia să fac şi eu aşa! Eu am fost leneşă dar gata, nu mai sunt! happy