| cristianorudi7 a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a si avem la Geografie un eseu cu titlul "modul de utilizare a resurselor naturale in gospodariile umane". Va rog ajutati-ma.

1 răspuns:
| Dakota a răspuns:

Stii ca nu ai voie sa ceri tema pe tpu :-d

1) Protectia mediului
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele naturale regenerabile ale Terrei erau suficiente pentru nevoile omenirii. În prezent, ca urmare a exploziei demografice si a dezvoltarii fara precedent a tuturor ramurilor de activitate, nec
2) Principiul descentralizarii pe servicii
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele, principiul protectiei si conservarii mediului natural si construit, principiul administrarii eficiente a bunurilor din proprietatea publica a unitatilor administrativ teritoriale, principiu
3) Noua economie. orizont si schimbari
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele sa se recupereze fara pierderi, iar deseurile si resturile de diferite feluri sa-si gaseasca utilitate; " sa se apeleze la noi resurs
4) Munca - factor activ si determinant al productiei
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele disponibile, atrase si utilizate in activitatea economica, respectiv in productia de bunuri materiale si servicii. Resursele productive sunt: terenurile, mineralele, construc
5) Energia nucleara
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele energetice inpuizabile, ca lemnul sau balegarul. Acestea nu sunt suficente pentru a asigura intreg necesarul energetic populatiei aflate in continua crestere, cu aproximativ 9 mil. de oameni
6) America de nord
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele minerale America de Nord detine numeroase depozite de minereuri importante. Petrolu
7) Bolivia
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele provenite din agricultura sunt suficiente pentru asigurarea hranei populatiei. Bolivia exporta metale, hidrocarburi, cafea, soia
8) Grupa muntilor bucegi
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele naturale. Principalele resurse ale grupei le formeaza padurile de foioase si rasinoase, valorificate în industria de prelucrare a lemnului; pasunile si fânetele naturale favorizeaza crestere
9) Condamnarea geopoliticii la inactualitate
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele a ceea ce literatura de specialitate numeste putere necuantificabila ("intangible power"), intra din ce în ce mai pregnant în ecuatiile care tind sa evalueze forta unui stat. Pe drept cuvân
10) China
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele naturale ale Chinei sunt numeroase si variate. Este cel mai mare producător mondial de cărbuni, minereu de fier si staniu si un important producător de petrol, minereuri nefer
11) Energia Nucleara si Combustibilii
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele energetice inpuizabile, ca lemnul sau balegarul. Acestea nu sunt suficente pentru a asigura intreg necesarul energetic populatiei aflate in continua crestere, cu aproximativ 9 mil. de oameni
12) Peninsula italica
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele sunt putine in Italia. Resursele au fost depasite de necasitatile industrie constructoare de masini. Resursele de carbuni sunt nesemnificative , iar cele de gaze sunt sub necesitati. Exploat
13) Protectia mediului
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele financiare trebuie să fie cât mai bine folosite şi focalizate pe soluţionarea problemelor de mediu din zonele critice, 5. trebuie continua ă introducerea instrumentelor
14) Gospodarirea resurselor de apa dulce
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele reinnoibile Cifrele luate ca atare nu sunt in masura sa spuna adevarata poveste a apei. In fiecare an, cade asupra continentelor destula ploaie si zapada pentru pentru a umple de 3
15) Drepturile si libertatile social-economice si culturale
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele necesare vietii prin munca sa. Este un drept inerent fiintei umane ,natural si imprescriptibil. Protectia sociala a muncii este de asemenea un domeniu complex si de majora importanta.Este
16) Africa - harta
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele solului În Republica Africa de Sud, Zimbabwe, Zair, Tanzania,Ghana etc. Exploatările de diamante în neckurile din Republica Africa de Sud (Kimberley) sau în aluviunile din Zai
17) Natura ca rezultat al activitatilor omului
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele biologice, dar si prin activitati care nu vizeaza direct aceste categorii. Principalele cai prin care omul contribuie la degradarea biodiversitatii sunt: modificarea si distrugerea habitatel
18) Sistemul politic
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele umane si materialele necesare in sustinerea deciziilor strategice pentru dezvoltarea sociala controlata, negentropica. prin capacitatea de raspuns la cererile si presiunile care se exercita
19) Resursele litosferei
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele miniere metalifere bstantele miniere metelifere vizeaza resursele folosite ca materii prime
20) Evolutia productiei de otel 2001-2006
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele naturale,ea face ca rezervele acestor resurse să se afle într-o continuă scădere.De asemenea,există diferenţieri la nivelul continentelor şi al ţărilor,diferenţieri ce cuprind atât resursele
21) Potentialul turistic al muntilor Apuseni
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele turistice legate de activitatea economica ,elemente de arhitectură populară ,portul popular ,manifestări folclorice , monumentele de arhitectură religioasă, precum şi locu
22) Cost, productivitate, pret
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele disponibile, de conditiile de productie existente, in contextul restrictiilor de ordin economic; f) identificarea produselor care genereaza consumuri energetice mari si a produselor care
23) Europa Centrala
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele naturale: sunt mici:petrol,carbuni,gaze naturale,minereuri,aur, argint,larosia montana(Muntii Apuseni).Este un stat industrial agrar in curs de dezvoltare.Se cultiva cereale si plante tehnic
24) Cresterea numarului populatiei in perioada moderna
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele demografice oferă compararea populaţiei ţărilor. Din tabelul de mai sus reiese o puternică, mare, concentrare a populaţiei într-un număr restrâns de ţări. Numai cele zece state cele mai p
25) Covasna - prezentare power point
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele naturale curative sunt valorificate în bazele de tratament active pe întreaga durată a anului. În 1882, apa minerală provenită de la izvorul Horgasz a fost medaliată la Trieste. ATRACŢII
26) Relatii trofice in ecosisteme
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele minerale din soi; -Dimensiunea hranei (de exemplu, o balena sau un elefant nu pot fi inghitite de alte animale). -Cresterea consumului de energies pre capatul lantului trofic (animalele zo
27) Spatiul ugro-finic
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele. Padurile sunt cea mai valoroasa resursa naturala a Finlandei; molidul, pinul si mesteacanul auriu sunt principalele specii exploatate in scop economic. Alte resurse importante sunt cobaltul
28) Regiunile economice si importanta lor
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele cunosc o exploatare foarte intensă, în aceeaşi manieră ca şi infrastructurile (reţele de transport, locuinţe), in acelaşi timp cererea de forţa de muncă este excesivă. Cu toate că situa
29) Chestiunea ecologica in contextul teologiei sociale
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele de apa, energia, sănătatea, hrana, ecosistemele, aşezările umane şi pregătirile pentru atenuarea dezastrelor. De fapt, întărirea capacităţii de adaptare în acest sector, impl
30) Grecia - caracteristici generale
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele naturale si economia Industria este concentrată în oraşele mari: Atana-Pireu, Salonic, Volos, Iraklion(Creta). Sunt dezvoltate mai ales: petrochimia (prelucreaza petrolul impo
31) Audit de marketing extern
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele Muntilor Apuseni ; 3.Conservarea orasului medieval Targu-Mures ; 4.Reintroducerea in circuitul turistic a Vaii Ariesului ; 5.Reconstructia cabanelor Paraul Capra, Cumpana, Valea cu pesti;
32) Microeconomie - Nevoile umane si resursele societatii
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele informationale folosite in scopuri de cunoastere, decizie sau actiune. Resursele naturale impreuna cu potentialul demographic formeaza resursele primare sau originare.Pe baza lor se forme
33) Piata si tipurile ei
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele disponibile? 2. Ce fel de mărfuri şi servicii trebuie produse? 3. Cum să fie produse aceste mărfuri şi servicii? 4. Cine sunt destinatarii acestor produse? 5. E capabil oare actualul
34) Oceanul Pacific
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele minerale ale Pacificului au început şi ele să fie exploatate. Platformele Continentale din largul Californiei, Alaskăi, Chinei şi Indoneziei conţin petrol, ce este exploatat î
35) Cultura plantelor furajere
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele vegetale furajere permit ca în orice exploatatie agricola, în cadrul asolamentului, sa se organizeze un conveier verde, adica o succesiune de culturi în decursul unui an,
36) Constituirea si sporirea capitalurilor unei firme
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele împrumutate.În „Dictionario di administrazione, contabilita, diritto, economia, finanza, informatica, lavoro d’ufficio, risk management", se remarcă două î
37) Protectia juridica a padurilor - dreptul mediului
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele naturale, inclusiv patrimoniul cultural şi infrastructura umană indispensabilă activităţilor social-economice". O altă definiţie juridică a mediului o oferă Convenţia privind răspunderea
38) Managementul deseurilor
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele financiare modeste de care dispunem. Pentru a rezolva această problemă trebuie să producem cât mai mult şi mai bun cu un consum cât mai redus de resurse naturale, umane şi finan
39) Elemente de dreptul mediului
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele naţionale; – zona (în cadrul dreptului maritim); – spaţiul extraatmosferic şi corpurile cereşti (în dreptul spaţial). f) Principiul prevenirii. Eficienţa funcţie
40) Metode de supraveghere a poluarii mediului
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele de apă ale ţării respective.După scopul urmărit există o serie de lucrări hidrotehnice de combatere a efectelor distructive ale apelor: -lucrări pentru înlăturarea deficitului de apă
41) Marea Neagra interfata europeana cu Marea Caspica si Orientul Mijlociu
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele energetice ale României sunt într-o scadere dramatica (petrol, gaze, uraniu) si ca resursele regenerabile sunt limitate. În actuala strategie energetica rom&ac
42) Conceptul de crestere economica - Dezvoltarea economica durabila
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele naturale si starea lor fizica si formularea conceptului de dezvoltare au loc in cadrul unei confruntari indelungate intre diferite conceptii privind protectia mediului natural, din care ment
43) Protectia dreptului la un mediu sanatos
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele de apă şi hrană adecvate; - dreptul la un mediu de muncă sănătos; - dreptul la condiţii de locuit, de folosire a terenurilor şi la codiţii de viaţă într-un mediu sănătos; - dreptul
44) Analiza dezvoltarii rurale in regiunea vest cu aplicatie in judetul Timis
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele naturale ale subsolului cuprind zăcăminte de lignit (Sinersig), bazalt (Lucaret-Sanovita), mangan (Pietroasa), argila (Biled, Cărpiniş, Jimbolia, Lugoj, Sânnicolau Mare), ţiţei şi gaze
45) Importanta combustibilor pentru civilizatia moderna
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele naturale ale Pamantului au fost fundamentul dezvoltarii economice a societatii din ultimul secol. In prima decada a secolului al XXI-lea, 85% din energia primara consumata de omenire a prove
46) Turcia
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele naturale În afară de cărbune şi minereu de fier, Turcia are un număr mic dar important de depozite minerale: crom (lângă Guleman şi Fethiye), magnetită (Divrigi) şi plumb şi
47) Managementul resurselor umane - intrebari si raspunsuri
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele umane de care este nevoie - Riscul de a nu avea la un moment dat oameni importanti(in mod deosebit cadre de conducere)-riscul generat de plecarea intr-o perioada scurta a unei echipe de con
48) Galati
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele pentru agreement. Ofera un mare potential de relaxare si agreement prin bazine de inot, spatii verzi, facilitate pentru practicarea sporturilor. Gradina Publica-situata in apropierea Com
49) Intreprinzatorul, firma si mediul ambiant
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele umane sunt compuse din ansamblul salariaţilor firmei, ce prezintă caracteristici diferite din punctul de vedere al nivelului pregătirii, specialităţii, postului ocupat, vârstei, sexulu
50) Finalitatile educatiei
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele şi dificultăţile educaţionale ; b. obiectivul are un caracter schematic şi provizoriu ; întruparea în act îi relevă autentica valoare; c. obiectivul este un „diri
51) Analiza sistemului de asezari in judetul Prahova
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele de munca Resursele de munca3 ale judetului Prahova în luna decembrie 2007 au fost de 535,0 mii persoane, reprezentând 65,2% din populatia judetului. Populatia activa civila, la
52) Politica financiara
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele naturale care le deţine ţara, condiţiile interne şi internaţionale, metodele de conducere a economiei naţionale, interesele partidelor politice aflate la putere, precum şi de alţi factori.
53) Raionul Ialoveni
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele se clasifică astfel: -resurse provenite din atmosferă ( aer, energia solară şi eoliană, lumina ); -resurse din hidrosferă ( apa,mineralele dizolvate, energia hidraulică ); -r
54) Dezvoltarea durabila
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele planetei. In finalul raportului, comisia sustinea necesitatea organizarii unei conferinte internationale asupra dezvoltarii durabile. Astfel, in 1992, are loc la Rio de Janeiro "Summit-
55) Cresterea economica
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele umane (incluzand forta de munca, educatia), resursele naturale (incluzand conditiile de mediu), formarea de capital si tehnologia, insa importanta pe care economistii au acordat-o fiecarui f
56) Lanturi trofice
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele minerale din soi; Dimensiunea hranei (de exemplu, o balena sau un elefant nu pot fi inghitite de alte animale).Cresterea consumului de energies pre capatul lantului trofic (animalele zoof
57) Economia Romaniei dupa 1989
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele economice erau alocate centralizat, prin planul national, iar agentii economici nu mai dispuneau de autonomia si libertatea necesare folosirii propriilor mijloace economico-financiare.Proces
58) Aspecte ale cresterii economice
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), resursele umane (incluzand forta de munca, educatia), resursele naturale (incluzand conditiile de mediu), formarea de capital si tehnologia, insa importanta pe care economistii au acordat-o fiecarui f
59) America
(resursele naturale modul de utilizare in gospodarie), Resursele de petrol sunt exploatate in jurul si interiorul Lacului Maracaibo, in campia si delta fluviului Orinoco; petrolul se prelucreaza in centre situate pe litoral (cum ar fi Valencia). Fier