| loveandkiss a întrebat:

Sunt in clasa a 10 -a si imi doresc foarte mult sa urmez o facultate in Belgia. Stiu limba franceza foarte bine. Ce este necesar pentru a urma o facultate acolo? Vreau cat mai multe detaii, va rog.

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

In primul rand, ce iti trebuie aici.

pasaport, si cardul european de sanatate.

o data ajuns acolo, in functie de legile din belgia, v-a trebui sa iti procuri permisul de sedere pe o perioada mai mare de 6 luni, de asemenea si cardul de identitate belgian.

astea sunt chestiile de baza. pot fi si alte chestii dar asta depinde de tine sa te informezi.
mai poti gasi aici informatii.
http://www.rombel.com/student-in-belgia.html

pe langa asta v-a trebui sa iti gasesti loc de cazare. in caz ca facultatea iti poate asigura loc ai scapat mai usor.(pentru ca poate nu vei mai plati garantia de inchiriere)

la ce tine de facultate trebuie sa iti gasesti facultatea mai intai, apoi sa le gasesti site-ul si adresa de contact. poti intreba pe ei ce acte iti sunt necesare ca strain pentru a aplica la facultatea la care doresti.

sfaturi care o sa te ajute foarte mult cand vei merge acolo:
1. invata sa te descurci singur. nu intotdeauna vei avea persoane care sa te ajute.
2. invata sa iti dramuiesti banii.
3. nu iti face de ras tara :)) daca faci ceva rau pe-acolo se rasfrange asupra imaginii noastre ca tara.
4. Promoveaza-ti tara. in sensul asta poti gasi sau cere materiale promotionale de la scoala sau mai stiu eu de unde.(gasesti tu.)