| lolec a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si anul asta trebuie sa imi aleg un profil. Eu prefer stiinte sociale. imi poate spune cineva cum este? ce materii se studiaza etc.

Răspuns Câştigător
| BlackRose95 a răspuns:

Este cel mai usor profil intr-un liceu teoretic. Dai teze la romana, engleza, geografie/istorie +materia specifica din clasa in care esti. Adica intr-a 9-a dai si la logica, intr-a 10-a la pshihologie etc. Bacul il dai la romana, mate, tic, istorie si engleza/franceza(depinde ce alegi) +logica/pshihologie/economie/filosofie/geografie. Din clasa a 11-a nu mai faci biologie, fizica si chimie. Devin toate o singura materie, numita "stiinte ale naturii". Desenul si muzica, la fel. De latina scapi tot in clasa a 11-a, iar matematica faci doar 2 ore pe saptamana pana termini.

10 răspunsuri:
| Deny1333 a răspuns:

Ştiinţele sociale se mai numesc şi filologie-istorie.
Se bazează mai mult pe română, latină, istorie, logică, psihologie, filosofie, geografie; şi mai puţin pe mate, fizică, chimie, etc.
De acolo poţi să ajungi avocat, psiholog, etc.
Şi eu vreau acelaşi profilwinking

| BlackRose95 a răspuns (pentru Deny1333):

Nu se bazeaza pe latina. Scapi de ea intr-a 11-a.winking

| Deny1333 a răspuns (pentru BlackRose95):

Da, dar în primii doi ani e mai bine să o înveţe, dacă vrea să ajungă avocat sau ceva de genul. happy

| BlackRose95 a răspuns (pentru Deny1333):

Din moment ce se scoate e clar ca nu e materia de profil. Deci daca ar vrea sa ajunga avocat s-ar inscrie la filologie unde da si teza la ea.

| Anca95 a răspuns:

Pai la sociale ai asa: 4 romana, 3 geografie, 3 istorie, 2 mate, 2 fizica, 1 chimie, 1 sport, 1 tic,, 1 dirigintie, 1 biologie, 3 engleza 2 franceza ( depinde de optional la astea), 1 muzica, 2 ore logica, 1desen dar aleatoriu, adica o saptamana faci muica una, desen si o ora de religie.

| Tops a răspuns:

Du-te la mate infohappy eu acolo sunthappy si am terminat pe primul' semnestru 9, 55: ai 5 de mate 3 de info 3 de fizica 2 de chimie 2 biologie 1 ist 1 geografie... si mi se pare okhappy

| RazvanHDd a răspuns (pentru Tops):

Eu sunt la mate-info-intensiv engleza si am 4 de mate 3 info 1 tic 3 fizica 2 chimie 1 bio 1 istorie 1 geo 2 franca. si 4 romana si e destul de ok. a si 4 de englezahappy

| Sexonfire a răspuns:

Mate, bio, chimie, fizica la greu... apoi restul materiilor...happy

| Sexonfire a răspuns:

Nu stiu despre ce vorbeste BlackRose95, daca are experienta in domeniu... eu sunt in clasa a 12-a la stiinte ale naturii. si nu, nu e deloc usor profilul. cel mai usor e la filologie. si dai teza din mate, romana si 2 dintre cele 3 materii de baza: bio, chimie, fizica. din clasa a 11-a nu mai faci muzica si desen, nu ai treaba cu geografia, istoria la teze... si faci 4 5 ore de mate pana in clasa a 12-a.

| BlackRose95 a răspuns (pentru Sexonfire):

Stiinte sociale nu ale naturii spunea el.