| theoneandonly45 a întrebat:

Sunt în clasa a 9-a și am luat nota 8 la purtare pe al doilea semestru din cauza absentelor. Este prima mea nota scăzută la purtate vreodată. Ma afectează în viitor? Nu am planuri de a merge la facultate.
Pot intra în armata românească sau din alta tara fără probleme? Politie? Cam astea ma interesează mai mult

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru admiterea in scolile militare sau de politie este obligatoriu ca media generala la purtare a anilor de liceu sa fie de cel putin 9, asa ca n-are mare importanta o medie semestriala de 8, daca nu vei avea media scazuta in anii urmatori.

| sierra1 a răspuns:

Atenție, media anuală să fie măcar 9 deci fii "gigea"

| catalin09023 a răspuns:

Salut,

Conform legilor in vigoare media GENERALA la purtare pentru a intra in Ministerul Afacerilor Interne, arma politie/jandarmerie/pompieri, este de minim 9.00.

Media generala se calculeaza astfel:
-insumezi mediile generale pentru fiecare an si le imparti la numarul lor.

Incearca sa nu mai absentezi, nu merita sa iti strici viitorul pentru o prostie :/
Te astept in Politia Romana!