| anonim_4396 a întrebat:

Sunt în clasa a 9a la profesională pe profilul de lucrător hotelier... problema nu este ca am întrat la profesională dar practica. Sunt operat la ambele picioare și am probleme medicale și la coloană. Am mers 2 săptămâni și fizic nu mai pot. Eu m-am saturat să mi se zică "Băiatul cu probleme" nu am handicap. Este posibil de la doctorul de familie sau de la alt doctor sa fac rost de o fișa medicala în care sa nu mai merg? E fain, îmi place la practica dar ma simt prost și este prea greu pentru mine. În aceste 2 săptămâni, abia am putut sa merg de durere.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Am inteles.Atunci este o situatie destul de dificila, caci ai de ales intre practica si sanatate.Nu stiu cat de corect ar fi fata de ceilalti, dar nici sa lipsesti de tot nu suna ok. Vorbeste cu medicul tau, spune-i ce presupune aceasta practica, faptul ca te afecteaza negativ si gasiti o cale de rezolvare. Daca recuperarea se intinde pe dura anilor, asta inseamna ca nici la un loc de munca, tot pe domeniul hotelier, din viitorul apropiat nu iti va fi mai usor, din pacate.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Da, mergi la medicul de familie sa iti dea scutire si vorbeste cu managerul sau cine se ocupa ca sa faci practica abia dupa ce te recuperezi complet in urma operatiei.Asa pare cel mai logic sa faci, ce zici?

| Aquantic a răspuns (pentru dullcat):

Sună bine dar eu sunt operat de 4 ani, imediat 5. Încă fac fizioterapie iar de la genunchi în jos oasele mele sunt deformate. Dar am să încerc și asta. Deși am nevoie de note la practică obligatoriu.

| Aquantic a răspuns (pentru dullcat):

Bine. Mulțumesc mult! Am să încerc să discut cu diriginta și agentul economic, da vad dacă pot rezolva ceva. Mersi mult pentru ajutor.

| dullcat a răspuns (pentru Aquantic):

Am inteles.Atunci este o situatie destul de dificila, caci ai de ales intre practica si sanatate.Nu stiu cat de corect ar fi fata de ceilalti, dar nici sa lipsesti de tot nu suna ok. Vorbeste cu medicul tau, spune-i ce presupune aceasta practica, faptul ca te afecteaza negativ si gasiti o cale de rezolvare. Daca recuperarea se intinde pe dura anilor, asta inseamna ca nici la un loc de munca, tot pe domeniul hotelier, din viitorul apropiat nu iti va fi mai usor, din pacate.