| nasta4f4 a întrebat:

Sunt in clasa. aVIII-a si incerc sa ma hotarasc la ce liceu as vrea sa dau, mai degraba cu ce profil. Imi place romana, ma descurc bine, dar nu vad meserii de perspectiva in domeniul asta. As vrea sa merg pe stomatologie mai departe, dar pentru stiintele naturii nu stau bine deloc cu fizica. Mai exista vreun profil de liceu ca sa pot urma fac. de medicina?

Răspuns Câştigător
| yuli10 a răspuns:

Profilul din liceu nu prea are legatura cu facultatea. am prieteni care au terminat stiintele sociale si apoi au optat pentru medicina sau invers, au mers pe stiintele naturii si apoi au dat la litere etc. parerea mea, dupa ce am terminat liceul, e ca ar fi bine sa alegi un profil uman pentru ca o sa ai medii mult mai mari ca la unul real si o sa ai probe mult mai usoare la bac. iar pentru admitere la facultate poti sa faci putina meditatie inainte de facultate daca te hotarasti sa mergi in directia opusa. mie mi-a picat destul de prost cand am vazut ca cei de la bilingv sau stiinte sociale aveau mediile peste 9. 50 in majoritate si pe perioada liceului si la bac iar eu abia ma taram pe la 8. 50 la profilul bio-chimie.
iar in materie de cunostinte pot sa spun ca eram cam pe aceeasi lungime de unda, cu exceptia matematicii care la bilingv lipseste cu desavarsire inca din clasa aXIa, daca nu ma insel.

2 răspunsuri:
| madalicious a răspuns:

Buna!

oh! mai ai un an..nu`ti bate capul cu asta acum! asteapta sa treaca anul si diriginta/dirigintul iti va recomanda unul..la cerea ta desigur!

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Pai du-te la filologie. Ca ai zis ca iti place romana.
Sau ai putea sa te duci la stiintzele naturii, si sa faci meditatie la fizica, pana te prinzi cum sta treaba.
Dar si de la mate-info si stintze sociale poti sa iesi doktor.
Si de kuriozitate: ke medie ai pe kls 5, 6, 7?