| dulshe a întrebat:

Sunt in spania si pe data de 13 iunie imi expira pasaportul... aksa as vrea sa vin pe 27 iunie pentru ca abia pe 24 se termina scoala...
intrebarea este... ce as putea face in afara de a veni ininte de 13 aksa?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate stiu, poti sa soliciti schimbarea pasaportului prin ambasada si/sau consulat. E otaxa, dar ti se elibereaza altul. grabeste-te sa ajung la ambasada fiindca dureaza cam o luna jumatate.

| dulshe explică:

Stau departe de madrid.....alcumva nu pot face?

| dulshe explică:

Mai mentionez k nu am ink buletin...trebuie sa mi-l fac la vara

| dulshe explică:

La 400 km de madrid

| anonim a răspuns:

Poti veni si cu buletinul.la ambasada costa foarte mult sa schimbi pasaportu;

| anonim a răspuns:

Daca nu ai buletin, este foarte naspa.trebuie sa mergi la consulat sau la ambasada.in ce oras locuiesti?

| anonim a răspuns:

Scuze, insa stiu de ce te-am intrebat exact de oras.la 400km de madrid, poate fi oriunde in cele patru directii cardinale. locuiesc in spania, si te pot indruma spre un consulat.

| yoanna73 a răspuns:

Te duci la consulat si iti scoti foaie de drum.altfel nu poti trece.

| simpluEu. a răspuns:

Poti veni cu cartea de identitate...doar suntem europeni.

| macarale a răspuns:

Mergi la ambasada si intreaba acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Adresează-te Ambasadei Românie în Spania pentru a intra în posesia unui document/act valabil pentru prelungirea pașaportului până ajungi în țară. Nu ți se dă alt pașaport!
În momentul intrării în țară trebuie să te prezinți la Serviciu Pașapoarte de la locul de domiciliu. Actul eliberat de Ambasadă este lovit de nulitate absolută pe teritoriu României. Referitor la taxă, vei afla acolo.
Mult scces și călătorie plăcută cu acte în regulă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dulshe, unde la 400 de km de madrid? cauta un consulat. daca iti vine mai aproape poti veni la Castellon.
fax-964-257053
secretariat@consulatcastellon.e.telefonica.net