| queeny a întrebat:

Sunt indragostita de un baiat cu 9 ani mai mare ca mine...

Si nu stiu cum sa va explic... Nu imi doresc o relatie cu el, stiu ca e prea mare, are prietena, etc... Desi ma baga in seama, isi vorbeste urat prietena in fata mea si se plange de ea (stiu, nu-i frumos).

O parte din mine se gandeste non-stop la el. Deja cred ca am facut o obsesie. Mi-am umplut toate chestile de poze cu el, m-am imprietenit cu familia lui, vorbesc zilnic cu el, tresar ca naiba si ma inrosesc cand ii aud vocea.

Vreau sa incetez si nu pot... Ma gandesc non-stop la el. Am ajuns sa cred ca e baiatul perfect: si ca fizic, si ca educatie, si ca familie. si ca tooot.

Ce sa fac? Nu pot sa ma indepartez de el... maica-sa imi e directoare la scoala care invat... fara sa o vreau o voi vedea si imi voi aduce aminte de el sad

Sunt multi 9 ani diferenta?

Răspuns Câştigător
| Aura a răspuns:

Buna. In primul rand am sa incep prin a-ti raspunde la intrebarea de final, dragostea nu are varsta. Daca ar fi avut, cu siguranta Moni si cu Iri nu mai erau acum impreuna, si nici altii de tipul lor. Apoi, sa nu ai prea multa incredere in cei ce-si vorbesc prietena lor de rau, sa stii ca baietii sunt foarte rai ( la fel si fetele ), si ca sa agate, sunt in stare de multe chestii pe care noi nici nu ni le imaginam. Ai incercat sa vorbesti cu el deschis? Daca nu, ia si incearca-i, explica-i ce si cum. Dar gandeste-te bine inainte, mai ales la relatia sa cu acea fata. E una serioasa? se gandesc la mai mult pe viitor? daca da. sad imi pare rau dar nu prea ai sanse. Cel mai bine e sa te iei cu alte lucruri, sa-ti distragi atentia, sa-l eviti ( stiu e greu), sa socializezi cu cat mai multe persoane care sa te faca sa nu te mai gandesti la el. Oricum, bafta!

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Varsta ca varsta, dar prietena lui?raised eyebrowsHai sa ne gandim si la cine iese sifonat din afacerea asta. Fericirea nu se construieste pe ruine.Trebuie sa ai temelia pusa de tinewinking
Obsesia e destul de serioasa pentru ca te poate aduce in pragul nebuniei.De ce il vezi DOAR pe el? De ce nu ii vezi defectele? Nu zii ca nu areoh go onlaughing
Te-ai legat prea mult de un personaj care mai mult ca sigur te vede ca sora cea micawinking

| Hmmmm a răspuns:

Cum ai zis si tu...pare a fi obsesie, nu iubire.si da. 9 ani diferenta e destul d mult.cred ca el cauta altceva d la o relatie, altceva decat cauti tu.eu zic sa nu te incurci mai tare in povestea asta si sa incerci sa te indepartezi d el.asta daca nu vrei sa ai d suferit in viitor din cauza asta.

| alone a răspuns:

Ei si daca st c? adica e adv ca varsta conteaza da nu intodeauna... aici nu e vb d varsta ci d faptul ca u nu prea sti exact c vrei, incearca sa t hotarasti si in functie d asta sa iei o decizie!:*

| happy_7964 a răspuns:

"Dragostea nu are varsta". E un concept total gresit. E corect faptul ca dragostea adevarata nu are varsta, dar cum relatiile din ziua de azi se bazeaza pe orice altceva mai putin dragoste eii bine se pare ca exista totusi si problema varstei.
Poate ca nu ar fi ceva rau chiar si cu 9 ani diferenta daca baiatul ar fi responsabil si ar sti cum sa se poarte cu o fata cu 9 ani mai mica. Faptul ca isi vorbeste prietena de rau arata faptul ca nu e nici pe departe "baiatul perfect", ci dimpotriva mai are multe de invatat pana sa ajunga macar un iubit bun. Si de ce iti spune tocmai tie aceste lucruri? Nu ti s-ar parea putin neplacut daca ai fi in locul iubitei lui si el te-ar barfi in fata unei pustoaice cu 9 ani mai mica?
Incearca sa il priveste din alt unghi. Faptul ca nu pare un iubit potrivit nu inseamna ca nu poate fi un prieten mai bun. Ar putea fi ca un frate mai mare pentru tine. Gandeste-te la el ca la un frate si, in timp, daca e persoana potrivita pentru tine iti vei da seama.
Mult noroc!happy

| ZapaciLaa a răspuns:

Nu sunt asa de multi ani. poti pune pe cineva sa intrebe daca te place si daca da atunci intreaba daca vrea sa fiti impreuna.

| RenataG a răspuns:

Nu nu sunt multi 9 ani...pentru ca dragostea nu are varsta

| Raul_6835 a răspuns:

Dragostea nu are varsta da totusi...
nu stiu eu ce sa zic faci ce simti vorbeste cu parinti tai sau cineva care te intelege...sa-ti spuna ce trebuie facut ca eu nu-l cunosc nici pe el (nu stiu ce fel de baiat e)nicic pe tine dar inima vorbeste!

Asa ca ascult-olaughing:X
dar nu cred ca e o idee buna(parerea mea)e prea mare uita-lstraight face

| Danitzu a răspuns:

Mah. daca voi va intelegeti bine nu ar fi multi ani diferenta de varsta. dar sa nu fie doar un moft.adica incearca sa-i vezi si defectele.nu numai calitatile...Asa vei sti cu adevarat ce simti pentru el pana la urma.si mai este inca o problema. Faptul ca are prietena...Crede-ma ca, cu cat te gandesti mai putin la el cu atat il uiti mai repedebig grin

| AlinaHoran a răspuns:

Sunt si eu intr-o situatie asemanatoare...numai ca baiathu' e mai mare decat mine cu 6 anihee hee...si ma gandesc la el non-stop. chiar m-am certat cu prietena lui din cauza ca s-au auzit vorbe (mai multe chestii), dar eu vreau sa il vad pe baiathul acesta mereu, tresar cand il vad si ma emotionez :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dapa i0 am 15 ani sh iubi meu are. 23 dar el ma iubeste si tine la mine :X:Xma p0rotejeaza sh ma ocr0teshte am mare noroc dar cu toate astea i0 nu am deloc incredere in el deoarece nu a avut un trecut prea stralucitlaughingadi nha a fost un golan dar p mine ma iubeste sh i0 il ador din toata inima sh e un an sh 2 luni de cand suntem impreuna:X:Xel e taty meu pentru minelaughingsfatul meu pentru tine oh go on e sa'l ign sa nu l mai bagi in seama nimic daca vezi ca t cauta pune i o intrebare simpla:ma placi? dal zice da? spune i pai dc stai cu iubitha tha? o iubestisau ce? clarifica situatzia si nu o lasa asa se vede ca iti place felul lui de a fii stiu cum e asa il ador eu p taty meu :X:Xshi felul lu de a fii ma sc0ate din mintzii:X:Xsh e sh berbec ca mine 0rcum n potrivim de minune:Xagdu sh scze ca am pov despre mine dar sunt asa de fericitalove struckbn da sh nesigura de el si nu prea am incredere in el dar nici nu vreau sa am prea multa nu vreau sa fiu dezamagitha de pers care il consider un idol:X:Xpwp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Queeny am si eu 9 ani dar e mai bine cu mine daca e imi dai id tau de mes

| Ioana04 a răspuns:

Salut.Si eu am aceeasi problema, doar ca baiatul de care m-am indragostit este doar cu 6 ani mai mare ca mine.Ne cunoastem de mult timp, dar nu stiu daca si el ma place.De fiecare data cand vine la fratele meu vorbeste foarte frumos cu mine si are un comportament misterios.Am petrecut foarte multe momente frumoase impreuna. Odata chiar m-a sarutat si de atunci a devenit si mai misterios.Am si eu nevoie de cateva sfaturi. Ce zice-ti? Ma iubeste?

| mihai123_7897 a răspuns:

Quenyy te plac mult dar am si eu 9 ani dar n-are pntru mmine nimic daca esti mai mica decat mine dar imi dai id tau de mes? imi place mult de tina si ma chema Mihai salut