| ingerviolet a întrebat:

Sunt mama unei fete de 15 ani, sunt in relatii de prietenie cu ea dar datorita diferentei uriase de varsta intre noi nu as vrea sa gresesc de aceea am nevoie de sfatul celor de aceeasi varsta cu ea. Fetita mea este cam rasfatata, a avut tot ce si-a dorit imbracaminte, bani, plecari in strainatate etc. Desi este o fata virgina, ma nemultumeste cum se poarta cu baietii in general. Are un prieten de aceeasi varsta si din aceeasi clasa care este ok si pe care desi pretinde ca il iubeste, ii interzice sa afiseze pe facebook ca sunt in reletie de prietenie, si de asemenea ii interzice sa spuna la colegi ca ar fi impreuna, sau la prietenii lui. Acest lucru consider ca nu este corect ci umilitor pentru iubitul ei care sufera, mai ales ca pe net sta la discutii interminabile, cu orele, cu o multime de baieti despre intamplari de la scoala, la prima vedere ceva nevinovat, un fel de vrajeala cum spun ei, insa cu prietenul sta pe net doar 30 minute sau mai putin. Aceasta vrajeala cu baietii da sperante si incurajeaza ducand in final la complimente care ii fac placere, ca e draguta, dupa care i se cer intalniri pe care ea intotdeauna le-a refuzat, uneori alearga dupa mine prin casa sa-i dau idei cum sa scape de ei fara sa jigneasca Are o placere sadica sa-i faca pe baieti sa se indragosteasca de ea dupa care le intoarce spatele facand pe nevinovata.Acest comportament usuratic ma ingrijoreaza pentru ca exprima un caracter urat si as vrea sa o ajut cat mai este timp sa invete sa respecte pe cel care o iubeste sincer, am nevoie de ajutor.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vina numai tu o porti, nu este tarziu sa o poti aduce pe drumul cel bun explica-i ca nu este bine cum procedeaza si vezi ce zice daca vezi ca merge inainte cu comportamentul ei pitipoanca (scuze dar numai pitzi au acest comportament) trebuie sa recurgi la unele masuri mai drastice,interzicerea la net, fara mobil iar cind este vb de scoala mergi cu ea si la ducere si la venire, trebuie sa-ti accepte termenii si tu trebuie sa faci ceva ca daca o lasi asa o sa ti se urce in cap nu o sa mai faca diferenta dintre tine si ceilalti

7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Hai sa vin si eu cu o intrebare care poate parea "ca nuca in perete": relatia ei cu tatal ei cum e?
Exista femei (ca si ea e pe cale sa devina o tanara femeie) care au aceasta nevoie de a fi admirate, complimentate si de a flirta cu barbati, fara ca acest lucru sa duca la sex, intalniri sau relatii. E un mod prin care ele isi confirma valoarea lor ca femei interesante si atragatoare. Iar ca sa revin la intrebarea de inceput, rareori femeile astea au o relatie excelenta cu tatal (al carui rol este sa fie primul barbat care le confirma ca femei, complimentandu-le si laudandu-le). Deci, relatia ei cu tatal ei cum e? Sau esti o mama singura?

| EvilThoughts a răspuns:

Da,poate ca este din placere,
dar faptul ca sta cu iubitul mai putin decat cu prieteni...cred ca nu este indeajuns de multzumita de ceea ce are si de ceea ce ii daruieshte iubitul
poate ca desi il iubeste, nu este multzumita de ceea ce face el pentru ea.

| Zuzy a răspuns:

Buna.
Fiica dvs are nevoie de complimente. Poate ca si ei ii place ce face. Nu cred ca este un comportament "usuratic" deoarece nu si.a inselat iubitul din cate stiti dvs doar are nevoie sa simta ca poate face orice din baieti... care d multe ori da o satisfactie emotionala enorma pentru anumite fete.
In legatura cu iubitul ei, poate ca nu ii place asa de mult de el ori vrea sa tina totul secret pentru ar mai avea un prieten? thinking nu stim adevarul.
Consider ca ar trebui sa discutati cu ea si sa ii spuneti ca trebuie sa fie mai stabila pe acest subiect si sa va interesati mai mult despre ce se intampla.
Bafta!

| IuliaAle a răspuns:

Va vorbeste o fata de aceeasi varsta cu fiica dvs.,si care a trecut prin aceleasi faze. Daca e frumoasa,uraste sa stie ca sunt altele si mai frumoase,iar prin acest comportament isi dovedeste ca este cea mai buna si ca nu poate sa fie invinsa. Cat despre prietenul sau,ce sa spun...e clar ca nu il iubeste si ca o sa'l raneasca,dar baiatul o sa se vindece odata si odata. Singura chestie care o va schimba pe fiica dvs. va fi dragostea adevarata-nu se stie cand va aparea,dar sigur o va schimba,cum m-a schimbat pe mine si cum ne schimba pe toate. Atunci nu va mai simti aceasta sete de umilinta,de superioritate. Totul se va rezolva cu rabdare,draga doamna,si cu multa dragoste oferita fetei. Orice ar fi,trebuie sa fiti langa ea si sa o sprijiniti, cu conditia ca acest comportament sa nu se intrautateasca. Probabil in acel caz, ar trebui sa luati masuri drastice.

| ingerviolet explică:

As dori sa stiu caca comportamentul ei este normal pentru varsta ei, si daca nu atunci cum sa procedez cu ea pentru a o corecta?

| ingerviolet explică:

Scuzati, am vrut sa scriu cuvantul daca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incercati sa vb cu ea sau sa faceti ceva si eu am un iubit de 15 ani si eu de cum am fost impreuna ma vrut sa stie lumea.Dc nu spune la lume inseamna ca ii e rusine cu el deci eu dc as fii prietenul ei mas despartii de ea fara suparare.