| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o fata putin mai ciudata. Nu am aceleasi gusturi cu majoritatea adolescentilor si nu ma prea intereseaza moda. Nu sunt foarte sociabila, desi imi doresc sa devin artista. Nu ma inteleg cu colegii de clasa, toti sunt o adunatura de prosti, cautand doar sa se distruga subtil unul pe altul si prefer sa stau intr-un colt si sa ma uit la ei decat sa ma integrez printre ei.
Voi fii asa toata viata, ocolita de ceilalti? Sau voi trai fericita pana la adanci batraneti?

5 răspunsuri:
| maychanges a răspuns:

Nu zice nimeni ca trebuie sa vorbesti cu colegii tai mediocrii.Dar daca se iau de tine riposteaza.Eu cred ca cea mai buna arma este ignoranta

| Bia001 a răspuns:

Pai, ar trebui sa incerci sa te integrezi cat de cat printre ceilalti. pentru ca, daca o sa ramai asa sperioasa o sa se ia de tine pentru ca vor crede ca esti o fire slaba, care nu se poate apara.
funda?

| iamthewildyouth a răspuns:

N-ar trebui sa te apreciezi singura, poate nici tu nu esti asa stralucita cum spui. Nu ar trebui sa-i numesti pe ceilalti prosti doar pentru ca nu vorbesc cu tine. Nu va veni nimeni sa se imprieteneasca cu tine daca nu faci tu primul pas. Si nu spun ca or fi toti destepti, dar n-au cum sa fie ultimii inculti cu care nu poti purta o conversatie. Am impresia ca nu ceilalti te ocolesc, ci tu ii ocolesti pe ceilalti.

| thegatekeeper a răspuns:

Cam asa am fost si eu in liceu si inca sunt. Daca ramai asa, ceea ce mi se pare normal (nu mi se pare in regula sa te schimbi doar pentru a fi acceptata), nu te vei integra, insa daca sa fii singura majoritatea timpului nu te deranjeaza, poti trai "fericita" in felul acesta, ca mine. Mie imi place sa-mi pretrec majoritatea timpului singur, ocupandu-ma de diverse hobby-uri si nu simt nevoia sa socializez aproape deloc. Deci se poate si fara sa te integrezi sau sa te prefaci ca esti ca majoritatea, cu conditia sa suporti singuratatea si sa o transformi in ceva placut.

| Kriis99 a răspuns:

Sincer... ai toate felicitările mele pentru că poţi fi aşa!
Crede-mă că decât să ai parte de conflicte, e mai bine să stai de-o parte.