| AjutorNeconditionat a întrebat:

Sunt o persoana vesela și vorbăreață peste tot mai putin la liceu unde nu pot fi asa. Nu pot fi eu însămi. Vreun sfat?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil, din cauza notelor medii, care nu te plaseaza bine printre colegii cu note mari.
Cand esti afara din liceu, nu mai conteaza notele si atunci ai tupeu sa fii vorbareata, ca nu te mai jenezi de cei cu note mari.
Schimba situatia, ca-ti sta doar tie in putere: pune mana serios pe carte si ia numai note de 9 si 10, sa vezi ce incredere capeti in tine si ce vorbareata o sa devii.

| AjutorNeconditionat explică (pentru Violleta2022):

Am note mari. Media pe sem 1 9.77

| Violleta2022 a răspuns (pentru AjutorNeconditionat):

Se pare ca atitudinea ta vorbareata afara, este doar fata de prieteni si familie, cand ajungi la colegi, probabil ti se arata lungul nasului.
In orice caz, pe alt topic, ti-ai aratat rautatea, asta fiind un lucru urat, mai ales cand esti incapabila sa intelegi ce se spune si distorsionezi raspunsul si comentariile altora. Daca faci lucrul asta si la scoala, nici nu ma mir de ce colegii te ignora, sau te intimideaza.
Bunul simt si atitudinea ta este cea care genereaza comportamentul si raspunsul celor din jur.
Poate nu ar fi rau sa vorbesti cu mama ta, ca sa-ti explice toate astea, facand parte din educatia varstei.

| AjutorNeconditionat explică (pentru Violleta2022):

Nu am fost cu absolut nimic răutăcioasă. Am făcut un comentariu real.

| AjutorNeconditionat explică (pentru Violleta2022):

Niciodata nu as putea fi numita o persoana răutăcioasă! In afara școlii am mulți prieteni și nu am probleme nici cu noi cunoscuți! E ceva strict legat de liceu! Îmi pare rau dacă adevarul te-a suparat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AjutorNeconditionat):

Si eu ti-am dat un raspuns foarte real, care nu ti-a placut tie.
Nu-i nimic, nu trebuie sa-ti placa, pentru ca adevarul este dureros uneori, dar cineva trebuie sa ti-l spuna, poate te trezesti la realitate.
Este legat strict de liceu pentru ca sunt acolo copii foarte destepti care te inhiba si te pun la locul tau. Asta este adevaratul motiv, pentru care nu mai ai glas cand esti la scoala, in preajma lor.
Invata, rupe cartea, ajungi la nivelul lor si vei avea tupeu sa fii si tu vorbareata la scoala.
Retine fetita, eu ca tine am fost si copii mei la fel, asa ca, nu am de ce sa te mint frumos, ca nu-ti fac nici un bine. Stiu ca adevarul doare, dar un copil inteligent il accepta si se schimba, daca vrea sa obtina un altfel de comportament.

| AjutorNeconditionat explică (pentru Violleta2022):

Vad la ce nivel ai fost tu atata timp cât nici nu esti in stare sa dovedești acest lucru. Gura mare o au toți
,, copiii mei" se scrie cu 3 i. Note mari am peste mulți și in orice caz nimeni nu se bate aici pentru note.
Mi-ai deschis ochii intr-o singura direcție și anume: ar trebui sa ma schimb pentru ca dacă nu, persoane ca tine care fac gura mare dar habar nu au ce zic o sa conducă lumea. Țara o conduc deja astfel de persoane.

| Andreeush a răspuns:

De ce nu încerci să îți faci prieteni la școală?

| AjutorNeconditionat explică (pentru Andreeush):

Am prieteni ca doar nu stau singura.
Dar tot nu pot sa fiu asa cum sunt de fapt

| Andreeush a răspuns (pentru AjutorNeconditionat):

Încearcă să fii mai extrovertită, mai comunicativă.

| AjutorNeconditionat explică (pentru Andreeush):

Când nu te simți in largul tau și încerci sa pari extrovertit se vede jena asa ca mai bine nu.