| iulia96 a întrebat:

Sunt pe a 8 a si sunt confuza. Unii spun ca daca esti la profil mate-info nu poti merge la drept sau jurnalism, etc sau invers, iar altii spun ca se poate.Care e adevarul?
PS: Am o medie generala destul de mare (9, 96) pentru ca mi-au placut toate materiile(in afara de chimie) si as dori sa merg la mate-info bilingv engleza. Sunt nehotarata in legatura cu cariera mea deoarece imi plac toate materiile si am luat rezultate la olimpiade de la romana, lb straine pana la mate sau info si totusi nu as vrea o munca monotona, la birou, imi place sa socializez sunt foarte schimbat-oare si ma plictisesc foarte usor.detalii maruntelaughingPana acum m-am gandit ca m-ar incanta o cariera in publicitate. Imi place mult si arhitectura, politica sau jurnalismul. Ce parere aveti de situatia mea? Ce sfaturi imi dati?

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Poti sa mergi la orice facultate, indiferent de ce liceu faci, dar aici trebuie o precizare: daca mergi la profil filo in liceu iti va fi mult mai greu sa te descurci la facultate de arhitectura sau automatizari, daca faci profil real in liceu atunci iti va fi mai greu la facultate de profil socio-umane. Dar cel care face profil real in liceu se poate obisnui mai usor la uman mai tarziu decat invers.

| alexoprondrina a răspuns:

Esti pe a 8a?
E, s-o ia dracu' de exprimare!
In ce olipiada ai vazut tu 'pe a 8a'?!
doamneee... du-te fato la mate-info bilingv eng. si acolo sa ramai.Invata,macar eng. si mate ca poate se alege ceva si de exprimarea ta.
cand o-i fii pe a 9a sa-mi zici si mie decizia luatalaughing
Credeam, dracu', ca esti pe a 8a treapta, a8a orice.
ma doare capu', pe bune, tipo.

| alexoprondrina a răspuns:

Ba, da numai
"schimbat-ori" pe aici. Sa mor, prostia e contagioasa.
schimbat-oare e un cuvant format prin derivare de la cuvantul schimbat cu sufixul 'oare' (specific genul feminin)

| Dianaღ a răspuns:

Daca faci la liceu profilul mate info, dupa ce termini poti sa faci absolut orice facultate...nu ca la filologie sau la stiinte sociale, de exemplu.Eu te sfatuiesc sa te duci la mate info, e un profil complet ( faci de toate) dar se pune accentul pe matematica. Am inteles insa ca este si destul de greu...
Mult succes in continuare!winking

| zoryanna a răspuns:

Eu sunt clasa a IX a la mate-info si vreau sa dau la psihiatrie/psihologie apoi drept. am ales mate-info pentru ca sunt de asemenea o fire schimbat-oare (olimpica la romana big grin) si imi cam face cu ochiu si arhitectura. daca mergi la mate-info ai un atu pentru ca te pregatesti la cea mai grea materie (matematica) in caz ca te razgandesti, si iti va fi mai usor in slujbe de birou gen inginer sau... oricum ceva cu cifre laughing. nu este adevarat ca nu te poti duce la ceva uman dupa ce ai terminat realul, iar mate-info atarna greu la facultatewinking. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum de esti pe a 8 a ca vad ca esti tot fata daca vrei ramai tu pe a 9 a si raman eu cu cele 8 pe care esti laughing. in fine scumpa mea fetita te poti baga la orice profil vrei, ceva care te atrage mai mult dar sa nu-ti frece nici creierii la maxim, o sa cresti o sa dai de asa numita perioada de aur laughing, cand vei intalnii un baiat care-ti va rapii pofta de concentrare si-ti va dezvolta alte pofte.

| iulia96 explică:

Foarte schimbat-oare*(scuzati cratima, m-am grabit)