| Crystynutzaa a întrebat:

Sunt plina de emotii negative. Orice problema, orice situatie, orice proces pe care trebuie sa il fac sunt insotite de emotii negative si de ginduri rele(spre exemplu:nimic nu se va primi, numi nu am sa reusesc, totul va fi rau). Nu imi pot controla gindurile si emotiile.Deja nu mai stiu ce sa fac.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauta documentarul The secret si apoi vei fi mai optimista.

| BlackAngel232001 a răspuns:

Pai daca vrei du-te la psiholog pentru ca te va auta sau fa-ti prieteni sa te distrezi. Imi pare rau

| ROB3RT89 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa mai lucrezi putin la personalitatea ta! Lipsa increderi in tine este cauza emotilor.Incerca sa te schimbi putin si sa nu mai fi asa pesimista, daca vrei cu adevarat se poate, asta fara sa apelezi la psiholog.Toate au o rezolvare, incerca sa vezi de ce s-a ajuns ai si ce poti face pentru a remedia situatia, banuiesc ca nu ai fost asa toata viata si datorita unor intmplari s-a ajuns aici...Cel mai bine ar fi sa nu te mai strezi sau sa pui totul la suflet si sa fi cat mai optimista! Succeshappy

| Crystynutzaa explică (pentru ROB3RT89):

Da nu am fost asa mereu. Inteleg acest lucru si multe ori imi zic "gata, nu am sa mai fiu atit de pisimista, nu am sa complic lucrurile si nu voi lua totul atit de aproape la inima" insa iarasi se repeta ceea ce ma duce la conflict cu persoanele apropiate si de aici apare o tristete foarte mare si dispar emotiile pozitive.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Crystynutzaa):

Tu esti singura care poate sa controleze aceste emoti.Si tine minte, nu exista nu pot, exista nu vreau.Inteleg ca nu te poti schimba azi, dar treptat o sa reusesti, asta daca vrei cu adevarat.Incerca sa nu te mai gandesti la lucuri de genu "nu o sa iasa bine","nu o sa reusesc","ce parere au despre mine" si tot felul de chesti pesimiste.Ps persoanele apropriate trebuie sa te intelega si sa te sprijine, incerca macar cu ei sa fi deschisa fara ca totul sa se rezume la conflicte!

| bobocel12 a răspuns:

Fa-ti un prieten de suflet.