| Inaripata a întrebat:

Sunt socata de generatia aceasta, in care traiesc si din care fac si eu parte... Astazi ma plimbam prin parc si incercam sa ma decuplez de aceasta lume a tehnologiei in care traim. La un moment dat, in spatele meu, au aparut doua fetite de aproximativ 10 ani. Pe langa noi a trecut un baiat, pe biciclata si le aud dintr-o data,, Cat de frumos este", oftand si prefacandu-se ca lesina. Nu inteleg de ce aceasta generatie este atat de grabita. De ce nu pot si ei sa se bucure de copilarie si sa lase aceste...prostii, caci la aceasta varsta nu sunt sigura daca ele stiu ce inseamna sa te indragostesti,pe mai tarziu? Iubirea acum este ceva normal cu care atat baietii cat si fetele se lauda inca de la varste foarte mici. Ei nu mai stiu ce este jocul, ce este dragostea de familie, ce este prietenia. Totul se rezuma la asa numitii,, iubiti", care la aceste varste fragede, sunt doar un bun motiv pentru a-ti pierde timpul si pentru a nu-ti face temele pentru scoala. De ce pana si adultii se strica? Sunt atat de fericita cand vad copilasi mici, in carucior, sau de mana cu mamele lor, ori batrani ce merg de brat pe strada, intrucat acesti oameni au acea stralucitoare puritate pe care greu o mai intalnim in zilele noastre

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt foarte multi factori care ''strica'' aceasta generatia:
-Cadrul familial(parintii) nu se ocupa si/sau nu le explica copiilor cum sta de fapt treba cu dragostea-(fie ca sunt prea ocupati,fie ca se simt ''stingheriti'' sa aduca/duca asfel de discutii, fie pur si simplu ei la randul lor nu stiu ce e dragostea si nu sunt demni sa dea exemple, sa vorbeasca cu copilul sau pur si simplu sunt needucati)
-Institutiile de invatamant(scoliile)-nu explica copilului diferenta dintre dragoste si relatie sexuala si pericolele la care se expun(de aceea vedem din ce in ce mai des cazuri de minori care dau nastere la copii)
-Mijloacele moderne de comunicare-mass media, tv-ul, calculatorul...toate fac ca copii si adolescenti sa perceapa in mod negativ ceea ce ei numesc ''dragoste''
-Societatea in care traim de asemenea lasa un impact asupra copilului minor, strada si prietenii...TOTUL CONTEAZA!

6 răspunsuri:
| Sociopat a răspuns:

Mare parte din fetitele astea se uita pe DisneyChannel.Nu e episod in care protagonistele din respectivul serial sa nu se indragosteasca de un idiot. Micile viitoare pipite considera acele personaje ca fiind COOL si incearca sa le imite.

| OchiiCaprui a răspuns:

Frumos discurs laughing

| JAYBEE a răspuns:

Asta se intampla doar in Romania stai calma.

| Lila10 a răspuns:

Unii parinti nu mai au grija de copiii lor...dar daca ma gandesc mai bine, nici parintii nu sunt educati, ce educatie vrei sa aiba dupa copilul?

| Yuly_Iulian_1994 a răspuns:

Pentru ca am intrat in generatia moderna... facebook, smartphone, stat in casa tot timpul, rasfat etc. toate porcariile de pe pamant care fac rau...asta este parintii sunt educati gresit in privinta asta nu copii.happy

| Inaripata explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Imi pare rau ca pot sa dau doar o singura fundita...Sunt noua si nu prea stiu cum merge treaba pe aici...