| Alex94_1690 a întrebat:

Sunt tanar, imi place sa ies, dar nu am aproape niciodata bani cand ies cu iubita sau cu prietenii! Parintii nu prea au cum sa ma sustina in problema! Dati-mi niste sfaturi cu adevarat utilehee hee!

4 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Eu înțeleg că părinții nu au cum să te susțină pentru că au o situație financiară mai puțin bună. Nu trebuie să îi învinovățești pentru acest lucru.
Puțini dintre familiile din timpurile de azi au o situație acceptabilp cu banii.
Este criză financiară și nu mai este ca înainte.
Câți ani ai?
Orcum te-aș sfătui să te apuci de un job. Nu în timpul școlii/liceului/facultății, ci în vacanțe.
Acesta este singurul mod.
Poate încerci să iți convingi părinții să îți dea pe luna 20-30 lei. Poate reușești. Eu așa zic.

Sper că te-am ajutat!
Numai bine!

| IuliaAle a răspuns:

Pai cu iubita se rezolva destul de usor. Poti evita intalnirile la suc sau in locuri unde trebuie sa platesti,o poti scoate de exemplu seara la o plimbare romantica in parc. Din afacerea asta o sa iesi nesifonat,o sa-i placa la nebunie varianta asta romantica,iar tu nu vei mai avea probleme cu banii. Ideea e sa nu iti faci un obicei din asta,mai aduna banuti cam o saptamana si scoate-o vineri sau sambata seara. Daca chiar nu iti permiti, organizeaza o cina romantica la tine acasa, preparata de tine ( habar nu ai cat de mult apreciaza fetele un asemenea gest ) si ofera-i o floare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un cuplu trebuie sa-si gaseasca singur linistea si echilibrul, nu cu ajutorul banilor si spargeri in figuri de milioane.Parintii sint deja ocupati cu tot felul de datorii si responsabilitati fata de copii, nu mai aruncati in circa lor si distractiile voastre. Poti munci cind ai timp.mai faci un serviciu cuiva, mai un curierat, mai un distribuitor de pliante in wekend si poate te descurci. Daca reusesti s-o convingi si pe ea s-o faceti impreuna e de doua ori mai bine.De fapt nu ar fi vorba decit de banii vostri ca cuplu.

| Alex94_1690 explică:

Am 16 ani si nu imi pot permite un job deoarece sunt cu liceul!