| anonim_4396 a întrebat:

Sunt trist, plang si ma doare capul cand imi aduc aminte de vremurile bune si de ce viata aveam odata... nu mai pot indura depresia si anxietatea, ma distrug si m-au distrus.

8 răspunsuri:
| croissant a răspuns:

Buna, incearca sa te debarasezi de trecut. Este greu, stiu cum este am trecut si eu prin asta. Ia o pauza de retele de socializare si ocupa-ti activitatea cu altceva. Calatoreste joaca gaseste-ti un hobby si vei fii bine

| Freya1 a răspuns:

În primul rând ar trebui să cauti un psiholog sau pe cineva care sa te asculte si cui sa te descarci.Foarte multi oameni cad in timp din vina lor sau din alte motive.Foarte multi suntem nevoiți să o luăm de la capăt si sa luptăm pentru o viata normala si fericita ceia ce nu este ușor dar nici imposibil.
Eu sufăr de anxietate de cand ma stiu si am supraviețuit până la ani astea ori ocolind acele situatii care imi provocau anxietate ori infruntando ca sa pot sa imi urmez scopul si țelul.Tot ce trebuie sa faci e sa te gândești că nu are ce rau sa ti se intampla schimbând mediul,locul,oameni etc poate chiar din contra poate sa iasa ceva bun, daca vezi ca ceva nu e in regula renunți si mergi mai departe.
Si depresie am avut si inca mai am cand si cand stări, dar cu gândul că pot mai mult, merit mai mult, o sa fiu ok ma imbarbatez si trec mai departe pentru ca asta e ciclul vieții.Trebuie doar sa iti găsești o pasiune, prieteni buni sau confidenti si sa te gândesti la tine, sa faci lucruri pentru tine ce țe binedispuna sau ajuta pe parcursul viati.

| sofisis a răspuns:

Eu am luat tratament pentru depresie si anxietate. Anxietatea o am de vreo 7 ani. Deja sunt super buna prietena cu ea. Cand fac atacuri de panica incep sa rad eu de mine si vorbesc de una singura: pe bune? acum? de la ce draq ati aparut? laughing))
Depresie nu am avut cine stie ce dar si pentru anxietate se dau tot antidepresive.
Daca nu poti singur/a...mergi la psihiatru si psiholog. Nu e nici o rusine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din moment ce încă poți scrie se pare ca nu te-au distrus complet

| MPersephone a răspuns:

Cat timp vei sta sa plangi? Cateva zile? Apoi te vei ridica si iti vei continua viata, pentru ca, tinere, asta este ceva absolut normal. Nu "anxietatea" si "depresia" te distruc, citu te distrugi pe tine. Dar nu vei vedea asta acum, nici eu nu am vazut. Eu vorbesc cu tine ca cineva care deja a trecut prin experiente disperate. Totul are un final, dar o iei mereu de la capat. Si asta e viata, intr-un final te obisnuiesti.Si nu vei mai tanji dupa momente care au trecut, vei fi fericit ca este loc pentru mai multe amintiri frumoase. Antreneaza-ti gandirea si directioneaz-o spre pozitivitate. Doar tu te poti salva, deci nu te plange.Ia o pauza si continua.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Hai ca o sa vina binele.
Depinde ce probleme ai.
Sunt perioade si perioade in viata, tu trebuie sa le faci fata si sa te gandesti la ce bine o sa fie dupa aia.
Fa lucruri care iti plac.