| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un adolescent in varsta de 18 ani,sunt virgin, nu beau si nu fumez.Nu gasesc pe nimeni care gandeste ca mine,am o viziune foarte autnetica si imi doresc sa schimb lumea spre bine, sa am un impact pozitiv asupra ei.Problema e ca viata mea sociala e 0, intotdeauna am fost slab la partea asta,nu pot comunica bine deloc cu lumea iau viata si lucrurile in serios,sunt o persoana foarte matura si nu stiu sa glumesc,nu am asa ceva, nu e in mine.Eu sunt genul care munceste foarte mult pentru ca imi place ceea ce fac,si anume pasiunea mea de a ajunge antreprenor,e a ma dezvolt si de a deveni o versiune tot mai buna. Problema e ca oamenii sunt foarte imaturi la varsta mea si nu gasesc,si adevarul e ca oamenii de succes nu prea au oameni imaturi si idoti, cum am eu in jurul meu.Cum pot sa gasesc oameni potriviti mentalitatii mele? de a evolua?

8 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu poti.
Asta e prima ta proba in drumul spre succes, sa faci fata mentalitatii celor din jur, o sa te lovesti de ea pretutindeni, daca tu incerci sa sari peste ea, nu vei stii cum sa ii faci fata, si mai tarziu tot te vei lovi din ea si va trebui sa recuperezi aceasta "lipsa".
Tu trebuie sa-ti vinzi produsele/serviciile, cum o sa le vinzi daca tu incerci sa-i eviti pe ceilalti?
Daca vrei sa ai succes trebuie sa stii cum sa-i atragi de partea ta, sa le arati ca tu ai dreptate.

| IJustDeath a răspuns:

Nu prea cred ca ai cum, așteaptă, în viata toate se rezolva de la sine

| Violleta2022 a răspuns:

Nu generaliza! Pentru ca sunt o gramada de tineri maturi chiar si aici pe forum, dar faptul ca nu socializezi si te izolezi de lume, nu-i vezi, nu-i intalnesti si nici nu poti sa discuti cu ei.
Ideea este sa faci ce trebuie ca sa-i intalnesti!
Adica, iesi in societate, invata sa deschizi gura, sa zambesti lumii, chiar daca nu faci glume, nu trebuie, dar zambetul si salutul spun mai multe decat uitatul in gol.
Fa-ti prieteni mai mari ca tine, daca tu crezi ca nu ai ce discuta cu cei de varsta ta, dar iesi din casa si socializeaza!

| FemeiaPisică a răspuns:

Când am citit prima propoziție:"Sunt un adolescent in varsta de 18 ani...", am putut să jur că ești și virgin și chiar așa scrie după asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iesi, comunica, exprimati opiniile, asculta si tu la randul tau daca vrei sa fi ascultat. Bineinteles ca nu vei fi primit de toata lumea, fiecare are conceptii diferite, nu le poti schimba dar ii poti ajuta. Pana la urma de la un om porneste schimbarea, nu? Iar in legatura cu prietenii nu te da dupa oricine doar pentru a avea pe cineva, asteapta, e de ajuns sa intalnesti unul care sa faca cat 1000.

| FaraNume1245 a răspuns:

Normal ca nu gasesti oameni, daca nu cauti oameni. Daca stai in cercuri de idioti, crezi ca gasesti genii?

| Gillian a răspuns:

M-am uitat prin profilul tău și pot spune că sunt și eu cam în aceeași situație. Mă rog...am 15 ani. Am încercat și eu să găsesc oameni potriviți mie pe internet dar...toți o lasă baltă până la urmă. Și eu rămân aia dezamăgită.
Nu știu ce ți-aș putea spune.

| EllaTheStrange a răspuns:

In primul rand, nu inteleg de ce iti pasa de ceilalti. Oamenii potriviti vor veni la momentul potrivit. Desi nici eu nu am cine stie ce varsta, am doar 3 prieteni dragi si buni, care ma ajuta intotdeauna si pe care ii ajut. Tu ia si munceste in continuare pentru visul tau si ai incredere in tine si in principiile tale. Si chiar daca ceea ce iti spun suna asa. cam scos din filme, sa stii ca stiu despre ce vorbesc. Eu am invatat niste lucruri esentiale in modul urat si greu. Important este cum esti tu, cine esti tu si ce faci tu pentru bunastarea celorlalti. Nu cati prieteni ai. Parerea lumii... Nu prea conteaza, sa stii. Cat despre un loc... nu exista. Poti intra pe diferite pagini de Facebook sau..Idk. poti merge mai mult prin pub-uri ok. In principiu, vorbeste cu cei care ti se par a fi interesanti.