| d3nyp3ny a întrebat:

Te poti ingrasa de la prea multe mere?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Banuiesc ca nu vrei sa manaci 3 kg pe zi de mere, nici nu prea ai cum asta.
In principal orice fruct are zahar, dar zaharul e din fructe e mai sanatos decat cel din prajituri etc.
Nu cred ca te-au putea ingrasa din mere ( bine consumat moderat, ca ce e mult dauneaza, nu ca te ingrasi, dar faci exces si organismului nu ii prieste).

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru LaLaura):

Se vede ca nu ai facut scoala alimentara, eu da.Una ii zaharul altai fructoza, adica glucoza din fructe, care nu seamana catusi de putin cu zaharul.Zaharul e obtinut chimic, desi sunt multe mituri cum ca cel bun si neprocesat e mai sanatos, adevarul e ca nu este diferenta intre ele, cel alb si cel maro.Totusi zaharul alb este tratat(vopsit) cu aceiasi substanta cu care se vobseste tot ce este alb in lumea asta, inclusiv vopseaua de pe sosele, pasta de dinti, zaharul etc.Peste tot culoarea alba e data de aceiasi substanta care este practic complet produs chimic, deci bagi substante chimice in tine de fiecare data cand mananci zahar care evident sunt cangerigene.De asemenea corpul nu stie sa digere zaharul pentru ca corpul e "programat" sa digere legume si fructe pe care le avea la dispozitie si omu preistoric, care nu avea zahar, miere, bomboane sau ciocolata.Cum corpul nu stie sa digere zaharul el extrage calciu din corp pentru a forma enzimele cu care sa incerce sa-l digere, iar calciu e sustras din muschi, sange, dinti, oriunde este, doar ca sa dizolve zaharul.Nu bacterile creaza carile, ele sunt prezente in gura omului natural dar nu te infectezi, insa daca musti un om si creezi rana deschisa e foarte posibil sa se infecteze.Zaharul,si lipsa generala a calciului face dintii moi si ajuta bacterile sa se dezvolte, altfel cu spalari regulate mult cas, lapte, branza sigur n-o sa ai carii.Corpul e obisnuit sa diger fructoza din orice fruct, pentru ca e programat, la fel ca si corpulk omului preistoric. Daca tot vorbim de omul preistoric afla ca si vezica biliara, nu e necesara supravietuirii.Vezi biliara sa dezvoltat ca un loc de depozitare a bilei(sucul gastric, acidul asemenea acidului clorhidric, doar mai puternic) care dizolva mancarea, pentru ca omul preistoric manca odata multa carne cu grasimea de pe ea, si dupa nu mai manca cu zilele, iar in perioada aia corpul avea nevoie de suc gastric pe care il depozita in vezica.Acum cum mesele sunt mult mai mici, mai pline de legume si mai regulate, nu ai nevoie sa pastrezi bila, o secreti doar cand mananci.Asa ca corpul e programat si obisnuit sa digere dulceata din fructe, pentru ca nu e zahar, dar zahar fiind produs chimic nu stie, si iti afecteaza corpul.

| LaLaura a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Nu am facut "scoala alimentara" dar i-am dat un raspuns ca sa il inteleaga, ca nu se ingrasa de la fructe consumate moderat.
Puteam si eu sa-i explic despre zahar, glucoza, cum e organismul, de ce e asa organismul, sa bat campii, si sa deviez de la intrebare, dar nu prea cred ca intelegea, si cam asta inseamna TPU, sa inteleaga tot porul.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru LaLaura):

Nici tu nu ai inteleso de aia o iei ca pe batut campii.Si am scris pe intelesul tot poporului

| LaLaura a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Nu tot poporul intelege ce intelegi tu, de aceea se dau informatii scurte si la obiect, tocmai tu ai relatat ca ai scris cam mult. Eu am inteles destul de bine ce ai avut tu de scris. dar un raspuns la obiect e mai eficient decat 2 raspunsuri kilometrice, si ai batut campii, apropo.

9 răspunsuri:
| DracusorImpielitat a răspuns:

Nu te ingrasi, dar nu manca prea multe, pentru ca creste fructoza si nu e bine. Merele de asemenea albesc dintii.

| MasterGoldX a răspuns:

Depinde cate tone mananci :]]... [http://prodieta.ro/......-slabire/; http://www.sportaholic.ro/merele-ingrasa/]... dar uite ca merele nu ingrasa:].

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Evident ca te poti ingrasa din orice, dar nu mananci suficient sa te ingrasi.Lasa-mi un e-mail si-ti trimit o lista cu numarul de calori pentru fiecare aliment pe care il consumi.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Desi nu am vrut, comentariul a iesit destul de lung, dar sper ca tot ce am scris aici sa-ti ramana in minte si sa te ajute sa-ti aitngi scopurile, oricare ar fi alea. Evident o cantate de mere no sa fie la fel de bogata in calorii ca aceiasi cantitate de zahar, 100 grame de mere avand doar 67 calorii, iar ca un adult/adolescent activ, din cele 1500 necesare pe zi, poti manca si 1kg si tot ti-au ramas inca 800 calorii pe care le poti consuma in cele trei mese.Dar cum no sa mananci 1 kg, ci mai degraba 100-200 g cele 70-140 calori sunt neinsemnate in totalul de 1500/zi, si evident fara efect, daca sunt consumate.Ca sa te ajute in general la o masa mai copioasa, si dupa fiecare masa mai mica, fruct orice ai manca, bea cel putin 300ML de apa. Daca nu bei, corpul trebuie sa tina mancarea mai mult in corp pana tu bei suficienta apa cat sa-i ajunga in procesul de digestie, daca bei apa dupa fiecare masa, si dupa fiecare imbucatura la o masa mai copioasa.in maxim 2-3 ore mancarea e digerata si eliminata, ea sta mai putin timp in comp, si corpul nu are asa mult timp sa absoarba caloriile din ea.Plus daca bei apa, iti ajuti rinichii foarte mult, diluezi(cantitatea de fructoza din aceiasi cantitate de fructe scade) care impiedica depunera, si ajuta la eliminarea mai rapida a mancarii. Daca bei putina apa, corpul nu are suficienta si o recircula si recircula pana se aduna suficienta cat sa iti trebuiasca la baie.La fiecare recirculare ea aduna tot mai multe si mai multe bacterii care te afecteaza.Atunci poti zice ca esti bine hidratata cand culoarea urinei are culoarea si transparenta apei pe care ai bauto, cand e galbuie, nu bei suficienta, oricat de slab ar fi galbenul, la portocaliu e grav si inseamna ca mergi la baie maxim 2 ori pe zi, iar cand e caramizie/ruginie esti grav deshidratata.Bea destula apa, chiar daca ti se pare ca "bei ca o camila" bea suficienta apa cat urina sa fie complet transparenta ca apa pe care ai bauto sau extrem de slab colorata.Ce zice la televizor e pentru bebe.2L nu sunt nici pe departe suficient pe zi, chiar daca ai 1.60.La ce calduri au fost la noi trnspirai litri intregi de apa pe ora, cum sa-ti ajunga 2? In zilele toride chiar si ca fata mica trebuie sa bei pe putin 4-5 Litri, pe putin, eu beam cam 6 pe zi(sunt baiat si am 1.90) dar si asa eu iti garantez ca nici un doctor nu o sa zica ca e rau, ca-mi face rau, sau ca nu fac bine ca beau multa alta.Toti o sa zica ca e foarte bine, garantez, pentru ca tin la minim nivelul de bacterii din urina.Chiar si acum cand s-a racit usor eu beau cam 1-2 litri de apa pe parcursul a 8-10 ore de somn iar ziua golesc cam 2-2, 5 flacoane de 2.5 litri de apa pe zi, daca mai ies si ziua afara mai golesc un flacon.Chiar si la 18-20 grade, la ce mers rapid am tot traspir, deci tot imi trebuie apa.Apa e cel mai bun lucru pentru corpul tau.Nu are calorii, ajuta la eliminarea bacteriilor, dizolva zaharul din mancare, deci chiar daca corpul tau preia in sange 5 ml de apa, acei 5 ml o sa aiba mai putin zahar decat daca bei putina apa.Apa dizolva sucul gastric, care fiind diluat nu mai trasmite mucoasei stomacului ca e gol, deci ti-e foame mai rar deci slabesti, plus ca apa ocupa loc in stomac care il face sa trasmita la creier ca e plin si nu mai mananci.Vezi in cate moduri te ajuta apa sa slabesti? Deci sfatul meu, bea cel putin 4-5 litri de apa pe zi indiferent ca e vara sau iarna, iar cand iesi din casa mai ia un flacon de 1L sau 2L cu apa cu tine, pentru ca nu sti pe unde mergi daca o sa fie apa, dar asa ai mereu apa la dispozitie. P.S. Bea atata apa cat urina sa fie transparenta ca si apa pe care ai bauto.TI-am lasat si un mesaj pe privat.Astept un raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall! Si eu mananc multe mere. Daca as primi 10 kg, toate le-as manca laughing Nu te ingrasa, ci contribuie la o digestie mai buna care impiedeica depunerile. Mai degraba ajuta sa slabesti. happy
O zi buna!