| gomen a întrebat:

Te poți inscrie la orice facultate chiar daca ai fost la un liceu cu profil diferit? E adevărat? De exemplu, esti la un liceu de arte si vrei sa mergi la o facultate/universitate de mate/fizica/științe, poți?

Răspuns Câştigător
| m1dn1gh7 a răspuns:

Un prieten de la arte a mers la drept. N-am idee daca chiar peste tot e la fel, de obicei exista un examen de admitere, daca-l iei nu cred ca are importanta profilul. Dar ma indoiesc ca de pe filologie mergi la facultatea de matematica.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal, nu te intreaba nimeni acolo de la ce profil vii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio facultate nu te conditioneaza de un anume profil de liceu absolvit, totul e sa faci fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, normal că poți, profilul e irelevant.

| confiturix a răspuns:

Da.
Liceul e ca sa te iti dezvolti viitoarelecl calitati, atat in viata cat si in profesie/vocatia pe care o vei avea. In Romania se presupune ca poti avea o relevatie in priviinta carierei si la sfarsitul liceului.
In UK trebuie sa mergi la un colegiu adecvat ca sa te primeasca la facultate.