| Denisa_Bumbea_1999 a întrebat:

Testul de sarcina conteaza la ce ora a diminetii se face?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat ca urina sa fie colectata imediat dupa trezirea din somnul de peste noapte, inainte de a se consuma apa sau alte lichide pentru a nu se produce o diluarea a urinei. Insa aceasta precautie se impune si se cere a fi respectata doar in cazul in care testarea se face in primele zile de intarziere a menstruatiei si concentratia de hormoni hCG in urina este inca foarte mica si o diluare a urinei ar putea compromite rezultatul testului efectuat. Dupa trecerea a mai mult de 7 zile de intarziere a menstruatiei concentratia de hormoni de sarcina hCG in urina creste atat de mult, incat chiar si daca urina se dilueaza peste zi, concentratia de hormoni va ramane suficient de ridicata incat rezultatul testarii sa nu fie viciat si ca atare testarea se poate efectua si pe urina colectata in orice moment al zilei. Sanatate!

| anamariarot a răspuns:

Nu conteaza ora, dar e bine sa il faci chiar la prima urinare, pentru ca urina e mai concentrata

| NAT0 a răspuns:

Normal. La ora 7 și 32 de minute, altfel nu iese pozitiv, nici negativ, iese neutru.

| presus a răspuns:

Nu conteaza ora exacta, dar sa fie facut dimineata.