| anonim_4396 a întrebat:

Știu că e o întrebare prosteasca dar cum este "pelmeni"la singular.Scuzati categoria

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Pelmeni (în rusă пельмени, singular pel'men`, пельмень; în belarusă пяльмені; în limba tătară pilmän(när)/пилмән(нәр)) sunt un tip de mâncare tradițional din estul Europei (în special în Rusia) – paste făinoase umplute cu mai multe tipuri de carne

deci zice wiki: pel'men

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca-i o intrebarea prosteasca, pentru ca cuvantul "pelmeni" nu exista in limba romana, fiind de fapt o scorneala.

| sierra1 a răspuns (pentru Violleta2022):

"cuvantul pelmeni nu exista...fiind de fapt o scorneala"

ia vezi ce zice wikipedia!

| Violleta2022 a răspuns (pentru sierra1):

Revin si specific din nou pentru tine, poate nu ai inteles ce am scris deja:
Cuvantul "pelmeni" nu exista in Limba Romana, chiar daca exista in alte limbi ale lumii: ruseste, greceste, chinezeste samd.
Fata asta a intrebat in LIMBA ROMANA despre pluralul unui cuvant care NU exista in limba romana!
Evident ca, odata ce nu exista un asemenea cuvant in limba romana, nu exista nici pluralul lui!

| sierra1 a răspuns (pentru Violleta2022):

" acum 3 ore | AnaMaria50 a răspuns:
Revin si specific din nou pentru tine"

mulțumesc pentru atenția specială acordată dar așa cum se vede, întrebătorul a zis "dar cum este "pelmeni"la singular" - nu în românește sau greacă sau rusă ci simplu, CUM ESTE! Așa cum ai văzut, termenul există char dacă tu ai decis să nu-l vezi și deci nu poate fi ignorat. După tine nu există nici: ravioli, prosciuto, paprica, șushi, gulaș (rămânând la capitolul bucătărie)
Admite că te-ai repezit:
https://ro.glosbe.com/ro/ro/pelmeni

| Violleta2022 a răspuns (pentru sierra1):

Vezi ca pluralul cuvintelor din alta limba, nu este ca in limba romana!
Asadar, nu poti conjuga un cuvand strain, dupa ureche, doar pentru ca suna bine.

| sierra1 a răspuns:

La fel de bine puteai să te intebi despre singularul lui "ravioli"