| Beatricequlish a întrebat:

TPU, am o problemă destul de serioasă și vreau niște sfaturi.
Am o problemă, nu pot să-mi fac prieteni, am probleme de integrare în societate. Mereu când sunt langa o persoană nouă mă bâlbâi și transpir foarte mult, cum aș putea să interacționez cu oamenii? Eu sunt o persoană foarte timidă și emotivă și nu mă descurc să-mi fac prieteni noi pentru că îmi este teamă să nu mă fac de râs sau să gândească chestii nașpa despre mine. Vă rog sfaturi!

2 răspunsuri:
| Vio199 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Am o stare de anxietate ce se activeaza cand sunt intre multi oameni. Am impresia ca toti sunt cu ochii pe mine, ca toti gandesc diverse despre mine etc. Gen eu sunt la scoala de asistenti medicali, m-a ascultat diriga in fata clasei, incercam sa ma controlez, si totul a decurs bine, pana am zis un cuvant gresit si deja m-am pierdut, adica am inceput sa ma rosesc, incercam sa raman calm dar in acelasi timp ochii imi mergeau pe la fiecare coleg din clasa si ma gandeam ca ei cred despre mine ca is un prost, cum sa incurc un cuvant asa banal etc. Am gasit o mica chestie pentru mine, poate o sa functioneze si la tine: fac pe bufonul, zic ce gandesc. De exemplu in acel moment in clasa cand aveam impresia ca mai am putin si plang de rusine si de penibil am inceput sa fac caterinca cu diriga "Doamna diriginta, ma lasati pe mine sa vorbesc sau vorbiti dumneavoastra", chestii de genul care sa ii faca pe ceilalti sa nu mai fie atenti la greselile ce tu crezi ca ei le vad la tine.
Poti de ce nu, sa iti dezvolti o personalitate, ce sa-ti ia locul cand tu te pierzi si ai emotiile astea mari. Pana la urma un om are foarte multe iesiri si e imprevizibil. Gaseste-ti un model de om, ce il admiri pentru felul cum se descurca in societate si copiaza-l. Creaza-ti un alter ego al tau care vine si te salveaza, care ia fraiele si conduce cand tu te pierzi.
! Cand esti langa o persoana noua, nu trebuie sa fi tu cel ce vorbeste primul. Asteapta, asculta, observa, fa-ti replici in capul tau si vorbesti abia dupa ce ai o siguranta in tine.
#Caterinca#HazDeNecaz#SiEuSuntCaTine

| ihnei a răspuns:

Du-te la psiholog si lasa prostiile astea