| anonim_4396 a întrebat:

Tpuusad mama e racita si are febra 38.1 ce sa fac sa ii scada? nu are frison inca, dar ea nu are voie sa ia medicamente ca e alergicasad ce sa fac?

4 răspunsuri:
| Brittanie a răspuns:

Buna.Pentru febra este recomandat sa se bea multe lichide(apa, ceai). Pune niste prosoape umede pe cap ca temperatura sa scada.Bafta si sanatate!winking

| Abadonna a răspuns:

Ceaiul de tei este un bun antipiretic si este un remediu natural destul de bun. 38.1 nu este chiar atat de mare si nu este cazul sa te alarmezi. Febra in sine nu este afectiune ci reprezinta un raspuns al organismului ( deci nu trata febra ci trateaza boala ) astfel incat as recomanda orice ar putea fi un imunostimulent ( vitamine, propolis etc ).
Multa sanatate.

| AnYcUtZa a răspuns:

Hi! Poti sa ii pui prosoape cu apa rece (ai grija sa nu se incalzeasca) sosete imuiate in apa si otet la picioare si sa stea la caldura pentru a transpira. Cam atat

| Abadonna a răspuns:

De unde tot veniti cu leacuri din acestea. empirice... Nu se trateaza febra, nu e o boala! Trateaza raceala.
As mai recomanda ceai de Cortex Salicis ( ceai de scoarta de salcie ) deoarece contine alcool salicilic ( proprietati similare cu a acidului acetil salicilic - aspirina ) si daca zici ca nu poate lua pastile asta ar fi o aspirina naturala buna.